19:31 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
72 0 0

Huaweis lähiaastate võimalikke kahjumeid on hinnatud 30 miljardi dollari kanti. Tulevasi kahjumeid arvutavad kokku ka ameeriklastest tootjad.

TALLINN, 23. juuni — Sputnik. USA ja Hiina kaubandussõjas suurimate kaotajate sekka võib sattuda suurettevõte Apple, kellele Hiina on saanud põhiliseks tootmisbaasiks. Peljates, et imporditollid võivad lõpuks laieneda ka Apple'i seadmetele, valmistub Ränioru hiiglane kolima Hiinast Kagu-Aasia riikidesse ja Mehhikosse vähemalt kolmkümmend tehast. Selliste plaanide tagajärgedest ettevõttele ja tema klientidele järgnevas RIA Novosti artiklis.

Kahjud on kokku löödud

Donald Trumpi keeld USA firmadele teha koostööd Huaweiga on Pekingi ja Washingtoni kaubanduskonflikti teravdanud. Microsoft, Intel, ARM, Qualcomm ja Broadcom on tarned Hiina telekommunikatsioonihiiglasele katkestanud. 

Üks suurimaid USA kiibivalmistajaid Broadcom teatas, et jääb Washingtoni sanktsioonide tõttu ilma kahe miljardi dollari suurusest kasumist. See teadaanne napsas aktsiate kümneprotsendilise odavnemise tõttu üheksa miljardit dollarit ettevõtte turuväärtusest.

Qualcom ja Intel esitasid oma finantstulemuste pärast hirmul olles USA valitsusele samuti üleskutse leevendada Huawei suhtes kehtestatud sanktsioone.

Samas aga ootavad suurimad kaubandussõja teravnemisest tingitud ebameeldivused Apple'i, kuna 90 protsenti ettevõtte tootmisvõimsustest paikneb Hiinas.

Trump on juba Apple'i juhile Tim Cookile lubanud, et uued tollitariifid, mida ta ähvardab Hiina kaupadele kehtestada, ei puuduta Hiinas Apple'i tellimusel valmistatud seadmeid ja tarvikuid.

USA ja Aasia vaheline kaubandussõda võib eurole kasu tuua >>

Teisalt aga on Huawei asutaja Ren Zhengfei kutsunud Hiina valitsust üles kättemaksust hoiduma ja mitte kehtestama Apple'ile vastumeetmeid. Ta teatas, et ei kiida heaks Pekingi võimalikke vastumeetmeid ameeriklaste ettevõtte suhtes ja on esimene, kes seisab sedasorti piirangute vastu.

Väljaanne DigiTimes kinnitas mai lõpul, et väljaspool Hiinat hakatakse kokku panema piiratud koguses MacBook'e ja iPad'e. Neil päevil aga teatas ajaleht Nikkei Asian Review viitega allikale sellest ettevõttest, et Apple uurib tõepoolest võimalust 15 kuni 30 protsenti oma tootmisvõimsusest Hiina RV-st välja viia.

Väljaande kinnitusel, on Apple'i juhtkond juba palunud oma suurematel tarnijatel, nagu Foxconn, Pegatron, Wistron, Quanta Computer, Compal Electronics ja Inventec, hinnata võimalikke kulutusi tootmise eeldatavaks ülekolimiseks Indiasse, Vietnami, Indoneesiasse, Malaisiasse ja Mehhikosse, ning ühtlasi analüüsida sealse äritegevuse väljavaateid.

Müügimahud kahanevad

Ameeriklaste investeerimispank Goldman Sachs leiab, et Apple'i toodangu müügikeeld Hiinas võib anda ettevõttele valusa hoobi. Analüütikute hinnanguil kahaneb kasum sel juhul 29 protsenti. Ja see on veel leebe stsenaarium. Ent karmimad võimalused on siiski ebatõenäolised, kuna need mõjuksid juba halvasti Hiina tehnoloogilisele ökosüsteemile ja tööturule.

Praegu toob Hiina Apple'ile ligi veerandi tema kogutulust, ligi 50 miljardit dollarit aastas. Seega ulatuks potentsiaalne kahjum igal aastal keskeltläbi 15 miljardi dollarini.

Juhul kui Peking oma ähvarduse teoks teeb ja kehtestab vastuseks Trumpi plaanile koormata imporditollidega kogu Hiinast sisseveetav toodang omakorda 25-protsendilise tollitariifi USA kaupadele, kallinevad Apple'i tooted järsult. 

Ja ehkki Tim Cook juunis teatas, et tema seda "ei usu", nendivad suurpanga JP Morgan analüütikud, et tarbijad ei võta täiustatud iPhone'i paraku kuigi innukalt omaks. Et imporditollide mõju kompenseerida, tuleb ettevõttel jaehindu tõsta, see aga annab paratamatult hoobi läbimüügile.

Praegu langeb ligikaudu 17 protsenti iPhone'ide müügist Hiina arvele. Kuid müüginumbrid on rahandusaasta teises kvartalis aastatulemusi silmas pidades kahanenud 21 protsendi võrra. Apple'it on tõsiselt pitsitanud kohalikud tegijad, eelkõige Xiaomi ja Huawei.

Vaatlejad on veendunud, et tootmise väljaviimine Hiinast, kus Apple'i ümber on rajatud ulatuslik logistikatettevõtetest ja tarvikute tarnijatest moodustuv "ökosüsteem", kujuneb "raskeks ja valuliseks". Hiinas on arvukalt kvalifitseeritud töötajaid ning erinevalt teistest Aasia riikidest on sealne taristu stabiilsem ja töökindlam ka näiteks elektrikatkestuste korral.

Google ei loobu neljast miljardist Euroopa kasuks ilma võitluseta >>

Analüütikute hinnanguil kulub "ümberkolimiseks" vähemalt poolteist aastat ning esimesed tulemused ilmnevad alles kolme-nelja aasta pärast. Kusjuures ettevõtte tulud vähenevad samal ajal 10–15 protsendi võrra.

Muuseas, nagu agentuur Nikkei kinnitab, kavatseb Apple osa tootmise Hiinast välja viia olenemata sellest, kuidas kaubandusvaidlused edasi arenevad. "Madal sündimus, Hiinas kasvavad tööjõukulud ja tootmise ülemäärane koondumine ühte riiki – on ebasoodsad tegurid, mis iseenesest ei kao kuhugi," tsiteerib väljaanne üht ettevõtte tippjuhti.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kaubandussõja ohvrid: USA farmerite võlad püstitasid uue rekordi
Võimul püsimine: Trump survestab nii sõpru, kui vaenlasi
Ameeriklased peavad tollisõja eest tasuma - WTO menetleb üheksat hagi USA vastu
Hiina uued tollimaksud USA toodetele on tänasest jõus
Tagid:
kahjum, kaubandussõda, Apple, USA, Hiina

Peamised teemad