12:55 07. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Majandus
lühendatud link
97 0 0

Seni on Moskva rahvusvahelisel areenil enamasti üles näidanud fenomenaalset enesevalitsust ja vaoshoitust. Nüüd siis äkki kiire, lausa ülikiire reaktsioon Thbilisi sündmustele. Milles asi?

TALLINN, 24. juuni — Sputnik. Alates 8. juulist otselendude keelamisega Venemaa ja Gruusia vahel demonstreeris Moskva järjekordselt oma oskust leida täpselt suunatud, kuid üsna valulikke vastuseid välispoliitilistele väljakutsetele, selgitas Irina Alksnis, vastates RIA Novosti küsimusele, mis Venemaa president just sellise otsuse tegi. 

Ajakirjanik tuletas meelde, et seni on Moskva rahvusvahelisel areenil enamasti üles näidanud fenomenaalset enesevalitsust ja vaoshoitust. Nüüd siis äkki toimus Thbilisi sündmustele kiire, lausa ülikiire reaktsioon. Alksnis pakub Kremli sellisele reaktsioonile välja kaks seletust.

Karistus demonstratiivse russofoobia eest

Gruusia võimudel, kes võõrustasid ametlikult Õigeusu Parlamentidevahelise Assamblee kongressi, kus toimus piinlik vahejuhtum Vene parlamendisaadikutega (kohalikud poliitilised opositsionäärid ründasid neid solvangutega), oli võimalus olukorda leevendada - veeretada vastutus opositsioonile ja paluda nende tegude eest vabandust.

Selle asemel aga järgnes Gruusia presidendi Salome Zurabišvili resonantsiline avaldus:

Selline demonstratiivne lugupidamatus Venemaa suhtes ning avalduse solvav toon nõudsidki Alksnise meelest Venemaa juhtkonna operatiivset reaktsiooni. Kreml näitas, et ei kavatse rohkem kannatada avalikku russofoobiat ükskõik kelle suust.

Piits on tunnistatud lõpututest präänikutest tõhusamaks

Irina Alksnis nimetas ka Kremli ülikiire reaktsiooni teise põhjuse:

Kui Gruusia on solidaarne agressiivsete radikaalide ja russofoobidega, siis vastutagu täielikult. Miljonitesse ulatuvad kahjud Vene turistide voo vähenemisest on ajakirjaniku arvates kindlasti ainult osa võimalikest tagajärgedest Thbilisile.

Putin keelas Vene lennufirmadel Gruusiasse lennata >>

On ju veel Gruusia veinid, mis alates 2013. aastast on tasapisi hakanud Venemaa kaupluseriiulitele naasma. Publitsist on veendunud, et on ka muid võimalusi.

Sputnik Eesti teatel kirjutas Venemaa president Vladimir Putin alla ukaasile, mis keelab Vene lennukompaniidel teha lende Gruusiasse alates 8. juulist.

Riigipea tegi sellise otsuse, et Venemaa kodanikud ei satuks ohtu riigis, kus alates 20. juunist toimuvad protestiaktsioonid.

Oma osa mängis ka Gruusia presidendi Salome Zurabišvili avaldus, mis nimetas Venemaad "vaenlaseks ja okupandiks" ning veeretas vastutuse Thbilisi rahutuste eest Moskvale.

Rahutused Gruusia pealinnas puhkesid pärast seda, kui Õigeusu Parlamentidevahelise Assamblee kongressi avamisel Gruusia parlamendi istungitesaalis istus organisatsiooni juht, Venemaa Riigiduuma liige Sergei Gavrilov parlamendi spiikri toolile. Kusjuures, nagu ta ise seletas, pakkus talle sellel kohal istet Gruusia pool "järgides taoliste ürituste protokolli".

Samal teemal

Kaks riigikogu liiget vaatlevad Gruusia presidendivalimisi
Opositsiooni meeleavaldus Thbilisis kasvas üle tänavarahutusteks ja ähvardab riigipöördega
Kreml on mures Thbilisis venemaalaste suhtes ilmnenud agressiivsuse pärast
Tagid:
peatamine, lennuühendus, Venemaa, Gruusia

Peamised teemad