18:05 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
112 0 0

Tuumaenergia ekspert Aleksei Anpilogov hindas "kompaktse" tuumareaktori Eestisse paigaldamise väljavaateid ja selle sammu võimalikke tagajärgi.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Tuumaenergeetika ekspert Aleksei Anpilogov leiab, et juhul kui Eestisse ehitatakse uue põlvkonna väikesemõõduline moodulreaktor, muutub riik Kanada ja Suurbritannia ühisfirma Moltex Energy "katsepolügooniks".

Алексей Анпилогов
© Sputnik
Aleksei Anpilogov

"Kompaktne" reaktor on seni alles paberil

Anpilogovi sõnul ei ole Eestile "kompaktse" tuumareaktori paigaldamist välja pakkunud ettevõttel Moltex Energy seniajani isegi selle rajatise mõistlikku projekti, rääkimata juba kogemustest tuumaelektrijaama rajamisel.

Anpilogovi rõhutas, et Moltex Energy väikesemõõdulise moodulreaktori ideed ei ole seni keegi praktikas rakendanud. "Kõik jutud, et selline reaktor on täiesti ohutu, täielikult iseutiliseeruv ja töötab küllaltki kaua ilma hoolduseta –on esialgu pigem kontseptsioon," nentis Anpilogov. 

Kas Eestisse tuleb tuumajaam: vaevalt küll, sest Brüssel on vastu >>

Tema arvates lähtub Eesti antud juhul oma soovunelmatest, millel on vähe ühist tegelikkusega ja tehniliste võimalustega. Eestile pakutav reaktor eeldab õige mitut hoomamatut lahendust.

Eesti võib sattuda "Iraani kahvlisse"

Anpilogovi arvestuste kohaselt võib toodetava elektrienergia omahind kujuneda reaktori tagasihoidliku võimsuse tõttu kõrgemaks kui gigavatiste või pooleteise gigavatiste energiaplokkide puhul, millele maailma energeetikas praegu üle minnakse. "Aga ka selle reaktori kontseptsioon on läbi kontrollimata, kuna sedatüüpi reaktoreid ei ole veel ehitatud," selgitas Anpilogov. 

Tuumaelektrijaama juhtimiskeskus.
© Sputnik / Сергей Пятаков

Hooldustingimused, mis eeldavad küllaltki pikka taaskäivituseta töötsüklit, näevad ette kõrge rikastusastmega loodusliku uraani kasutamist. See aga tekitab eksperdi hinnangul nii USA-l kui Venemaal küsimusi selle ladustuspaikadest, kuna selline kütus sobib tuumarelva valmistamiseks. Säärasesse olukorda on praegu sattunud Iraan.

"Seega kõnnib Eesti väga õhukesel jääl," on ekspert veendunud. Niisuguse reaktori puhul vajalikele ohutusmeetmetele esitatakse kõrgendatud nõudmisi kui looduslikul uraanil töötavatele raskeveereaktotritele või väherikastatud uraanil põhinevatele kergveereaktoritele. Eestil tekiks sellega seoses hulgaliselt poliitilisi ja terroriohuga seotud ohte, millele tuleb kuidagi lahendus leida.

Lugege põhjalikumalt portaali venekeelsest väljaandest või kuulake podcastist 

Анпилогов: желая построить АЭС, Эстония идет по очень тонкому льду

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Eksperdid tutvuvad Kaug-Ida tuumaenergiakeskuse ideega
Venemaa ja Ungari teevad teoks 10-miljardilise tuumaprojekti
Venemaa jätab Rootsi odava energiata, järgnevad Saksamaa ja Ühendkuningriik
IAEA: Valgevene võttis Astravetsi projekteerimisel arvesse kõik riskid
Tagid:
energeetika, Eesti, uraan, tuumaenergeetika

Peamised teemad