10:13 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
62 0 0

USA Kongressi Esindajatekoja välisasjade komisjon kiitis heaks seaduseelnõu, millega kehtestatakse sanktsioonid ameerika gaasile konkurentsi pakkuvate Nord Stream 2 ja Turkish Streami projektide elluviimisega seotud isikute vastu.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Suutmata gaasitrasside ehitust peatada, tahavad USA võimud demonstratiivselt karistada neid, kes Ameerika survele vastu seisid ja võtsid julguse osaleda Vene-Saksa gaasijuhtme projektis.

Demokraadid ja vabariiklased on Venemaa vihkamises alati ühel meelel

RIA Novosti sõnul kiitis USA Esindajatekoja välisasjade komisjonis toimunud hääletusel heaks seaduseelnõu, millega kehtestatakse sanktsioonid Nord Stream 2 ja Turkish Stream gaasijuhtme projektides osalevate isikute vastu.

Väliskomisjoni juhi, New Yorgi osariigist pärit Demokraadi Elliot Engeli sõnul saadeti kooskõlastatud seaduseelnõude plokk muudatusteta Esindajatekotta läbivaatamisele. Heakskiidetud eelnõu sisaldab torujuhtmete merre paigaldamiseks laevu müünud, rentinud või kasutada andnud isikute USA-sse sisenemise keeldu ja sätet nende Ameerika Ühendriikides asuva vara külmutamiseks.

Момент укладки готового отрезка трубопровода
Nord Stream-2 torujuhtme paigaldus Läänemerre

2019. aasta juuni alguses esitas Esindajatekoja kongresmenide rühm eesotsas Illinois osariiki esindava vabariiklase Adam Kinzingeriga kongressile eelnõu sanktsioonide kehtestamiseks Nord Stream 2 ja Turkish Streami vastu.

Nord Stream 2 suurendab Euroopa energiajulgeolekut

Sputnik Eesti juba kirjutas, et Nord Stream 2 käigus valmistatakse ja paigaldatakse 2019. aasta lõpuks Läänemerre Venemaalt Saksamaale kaks gaasitoru, koguvõimsusega 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Gazprom kandis ehitisse maksumusest poole, teise poole kandsid aga Euroopa partnerid, firmad Uniper, Wintershall, OMV, Shell ja Engie.

Vene gaasijuhtme ehitust toetavad Saksamaa ja Austria, kes on huvitatud usaldusväärsest varustatusest maagaasiga samuti Norra, kelle valitsusele kuulub 30% gaasijuhtme ühe töövõtja Kvaerneri aktsiatest. Torujuhe läbib Läänemeres Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territoriaalvett või majandusvööndit.

Projekti vastu on USA, Ukraina, Poola, Balti riigid ning veel mõned teisedgi. Kriitikute sõnul on Nord Stream 2 näol tegu Venemaa poliitilise projektiga. Moskva on omalt poolt korduvalt kinnitanud, et gaasijuhe on üksnes kaubanduslik projekt, mis toob kasu kõigile osapooltele ja suurendab Euroopa energiajulgeolekut.

Erdogani unistus täitub

Turkish Stream on gaasijuhtme projekt Venemaalt Musta mere kaudu Türgisse ja sealt edasi naaberriikidesse. Gaasijuhtme esimene toru on mõeldud Türgi turu tarvis, teine - Lõuna- ja Kagu-Euroopa riikidele. Kummagi haru võimsus 15,75 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas.

Turkish Streami esimese haru avamereosa paigaldamine Türgi Musta mere rannikuni lõppes 30. aprillil 2018. Keskmine ehituskiirus oli süvameres laeva Pioneering Spirit abil 4,3 kilomeetrit päevas. Maksimaalne jõudlus ulatus 5,6 kilomeetrini päevas – see saavutati 2018. aasta veebruaris kahel korral.

Turkish Streami mõlema toru kavandatav käikulaskmine toimub enne 2019. aasta lõppu. Kui EL gaasijuhtme teist haru oma õigusaktide rakendamisega ei takista, hakkab gaas Euroopasse voolama Türgi kaudu, mis on Ankara jaoks oluline sündmus, täites energiakeskuse rolli saavutamisega riigi ammuse unistuse.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
Gasprom, USA kongressi esindajatekoda, Nord Stream 2

Peamised teemad