06:38 29. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB73.6096
Majandus
lühendatud link
41 0 0

Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson ütles Sputnik Eestile, et lõplik tegevuskava energiatööstuse kriisi lahendamiseks Ida-Virumaal kinnitatakse pärast Eesti peaministri Jüri Ratase visiiti sellesse maakonda.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Pikki aastaid on valdavalt vene elanikkonnaga Kirde-Eesti olnud põlatud kasupoja seisundis, kuid praegune valitsus kavatseb seda olukorda radikaalselt muuta.

Ида-Вирумаа
© Sputnik /
Ida-Virumaa

Reedel, 28. juunil toimus Tallinna Stenbocki majas Eesti ametiühingute, tööandjate ja valitsuse esindajate kolmepoolne kohtumine*. Nagu Ametiühingute Keskliit sündmuse eel oma veebilehel teatatas, pöörati sel kohtumisel põhitähelepanu kahele küsimusele – elukestva õppe võimalused ja Ida-Virumaa päästeplaan.

Встреча правительства Эстонии с представителями Центрального союза профсоюзов и Центрального союза работодателей
© Фото : Vabariigi Valitsus
Eesti ametiühingute, tööandjate ja valitsuse esindajate kolmepoolne kohtumine

 

Ametiühingute Keskliidu (EAKL) esimees Peep Peterson ütles Sputnik Eestile, et ametiühingute kohtumine tööandjate ja valitsuse esindajatega 28. juunil kujunes konstruktiivseks ja sellel tõstatati kahe teema kõrval (elukestva õppe ja Ida-Virumaa päästeplaani küsimused- toim. ) teisigi küsimusi. Arutati näiteks ka automatiseerimist ning riigi ja valitsuse üldisi plaane Eesti tööturu arengu osas.

Prioriteediks on luua Ida-Virumaal töökohti

Kõnelustel puudutati ka Ida-Virumaa probleeme. Peterson märkis, et eelkõige said EAKL-i esindajad kinnitust, et valitsus rakendab tõepoolest tegelikke meetmeid selleks, et võimalikult paljud saaksid kaevandustes ja elektrijaamades edasi töötada. Ning tehti teatavaks ka teoreetilised plaanid selle kohta, kus inimesed tuleval aastal või mõne aasta pärast tööd saaksid, juhul kui neil tuleb ikkagi töökohta vahetada.

Председатель Центрального Союза профсоюзов Эстонии Пеэп Петерсон
© Фото : ETTA
EAKL esimees Peep Peterson

"Valitsus mõistab, et selles piirkonnas ei ole praegu sääraseid töökohti, kus inimesed saaksid sama head raha teenida, kuid on olemas konkreetsed, veel uurimist vajavad ideed nende kohtade loomiseks," ütles Peterson.

Ta toonitas, et valitsuse partnerina on tema organisatsiooni ülesandeks silmas pidada, et Eesti ametivõimudel oleks olemas asjaomased plaanid, et need plaanid oleksid vettpidavad ning et mõne aja pärast ei vallanduks uut kriisi. Ning EAKL on saanud kinnitust, et Jüri Ratas ja tema ministrid kavatsevad olukorrast väljapääsu leida – et Ida-Virumaa areneks ja mitte hukka ei läheks.

Kopli päästemeeskonna usaldusisik ja vahetusevanem Sergei Larionov.
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Kõnelused olid tõsised ja teatud punktid on juba töös," lisas Peterson.

Brüsseli nõuded laastavad Kirde-Eestit

Teatavasti on Euroopa Liidus kehetestatud karmid keskkonnanõuded. Süsihappegaasi СО2 heitmekvootide hinda on kõvasti tõstetud: kui 2018. aasta algul oli kvoodi hinnaks seitse eurot, siis nüüd juba ligi 24 eurot. See on põhjustanud Ida-Virumaal ulatusliku kriisiseisundi. Valdav osa selle piirkonna energiasektori töötajaid võidakse koondada.

"Ida-Virumaal on kujunenud olukord, kus väga paljud inimesed ei ole hetkel veel tööta, aga keda ähvardab töötuks jäämine," kinnitas probleemi olemasolu juuni algul toimunud kohtumisele energeetikute, kaevurite ja põlevkivitöötajate ametiühingutega majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Таави Аас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Sputnik Eesti kirjutas juba sellest, et põlevkivi on riigi energiaressurss, mis annab ligi 4% Eesti sisemajanduse kogutoodangust. Kuid viimastel aastatel lasub Eesti põlevkivitööstus keskkonnakaitsjate kriitika ja energiaalaste eurodirektiivide surve all. Oma negatiivset rolli on etendanud ka nafta hinna langus aastail 2008–2015.

*Regulaarsed kolmepoolsed tippkohtumised valitsuse, ametiühingute ja tööandjate vahel taastas Jüri Ratase eelmine valitsus möödunud aasta mais. Kohtumiste mõte rajaneb tänavu saja-aastaseks saava Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) juhtmõttest, et majandus- ja tööpoliitika juhtimine peab olema allutatud töötajate, tööandjate ja valitsuste koostööle.

Samal teemal

EKRE: Ida-Virumaa venestamispoliitika viib selle langemiseni Venemaale
A2 või B1: millist kategooriat on bussijuhtidel tegelikult tarvis
Ida-Virumaa ehitusobjektidel leiti 15 ümbrikupalga kahtlusega ettevõtet
Töögraafik tuleb tihe: president sõitis taas Ida-Virumaale
Tagid:
valitsus, majandus, ühiskond, töö, Ida-Virumaa, EAKL

Peamised teemad