03:56 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
13831

Nord Stream 2 operaatorfirma otsustas tühistada taotluse rajada naftajuhtme põhiharu läbi Taani territoriaalvete ja kasutada selle asemel alternatiivseid võimalusi, et gaasijuhe õigeaegselt käiku lasta ja vältida võimalikke rahalisi kaotusi.

TALLINN, 29. juuni — Sputnik. Nord Stream 2 pressiteenistus teatas, et ettevõte tühistas taotluse gaasijuhtme rajamiseks läbi Taani territorialvete Bornholmi saarest lõuna pool, tehes seega lõpu taotluse menetlemisele, mis on väldanud üle kahe aasta.

"Antud samm oli hädavajalik, kuna enam kui kahe aasta jooksul alates selle taotluse esitamisest ei näidanud Taani varasem valitsus mingil moel, et otsus saab vastu võetud," selgitas ettevõtte tegevdirektor Matthias Warnig.

© Sputnik / Alexei Druzhinin
Nord Stream 2 AG tegevdirektor Matthias Warnig

Ta rõhutas, et Nord Stream 2 AG ja tema investorid vajavad "õiguslikku kindlust ja kaitset õigustatud ootustele." "See tähendab otsustusprotsessi läbipaistvust ja prognoositavust, eriti arvestades asjaolu, et nelja teise riigi vetes on gaasijuhtme ehitus juba kaugele jõudnud," lausus Warnig.

Ettevõttest selgitati ka, et esialgse taotluse tühistamine oli vajalik selleks, et kaitsta Nord Stream 2 ennast, aga ka Gazpromi ning Euroopa investoreid Austriat, Prantsusmaad, Saksamaad ja Hollandit riskide ees seoses edaspidiste viivituste ja võimalike rahaliste kaotustega.

Vastavalt ÜRO mereõiguse konventsioonile (UNCLOS) on pädevad organid kohustatud keskkonnakaitseliste ja laevaliikluse ohutuse nõuete täitmise korral lubama gaasijuhtmed paigaldada.

Nord Stream 2 AG-st teatati, et mõlemad kulgemisteed vastavad keskkonnakaitse-alastele ja tehnilistele nõuetele.

© Ruptly
Uue gaasitrassi käivitamine hoiab eurooplastele kokku peaaegu 8 miljardit eurot aastas

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe gaasitoru paigaldamise, mille koguvõimsuseks on 55 miljardit kuupmeetrit aastas ning mis kulgevad Venemaa rannikult Läänemere kaudu Saksamaale. 

Projekti juhib konsortsium Nord Stream 2 AG. Gazprom investeeris sellesse pool rahalistest vahenditest, teise poole aga ülejäänud Euroopa partnerid: Uniper, Wintershall, OMV, Shell ja Engie.

Saksamaa toetab ehitust, rõhutades projekti ärilist suunda. Majandusminister Peter Altmeieri sõnul aitab Nord Stream 2 Euroopa gaasitarneid stabiliseerida.

Projekti toetab ka Austria, kes on samuti usaldusväärsest maagaasiga varustamisest huvitatud. Viinis rõhutati, et USA kavatsus projektis osalevatele ettevõtete vastu sanktsioone rakendada "tõstatavad küsimusi rahvusvahelise õiguse seisukohast."

Nord Stream -2 torud
© Sputnik / Игорь Зарембо

Nagu märkis Austria OMV kontserni juht Rainer Seele, on Moskva juba ammu end usaldusväärse energiaressursside tarnijana tõestanud. Projekti toetab ka Norra, kelle valitsusele kuulub 30% gaasijuhtme paigaldamisega tegeleva ettevõtte Kvaerner aktsiatest.

Projekti vastu protestivad USA, Ukraina, Poola ja veel mõned riigid. Kriitikute sõnul on Nord Stream 2 näol tegemist poliitilise projektiga. 

Samal ajal on Venemaa võimud korduvalt teatanud, et rajatis on vaieldamatult ärilise iseloomuga, tema eesmärk on aga Euroopa energiajulgeoleku suurendamine.

Uue gaasitrassi käivitamine hoiab eurooplastele kokku peaaegu 8 miljardit eurot aastas, ütlevad Nord Stream 2 AG eksperdid, sest odavama Venemaa gaasi tõttu langevad üldised hinnad 13 protsenti.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Nord Stream 2

Peamised teemad