00:36 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Majandus
lühendatud link
7310

Haruldasi muldmetalle töötlev NPM Silmet ei saa radioaktiivseid tootmisjäätmeid ruumipuuduse tõttu enam oma territooriumil ladustada. Huvi nende vastu on üles näidanud Ameerika firma.

TALLINN, 4. juuli — Sputnik. USA Energy Fuels Resources ootab praegu Eestist luba NPM Silmeti tootmisjääkide importimiseks. Uraani sisaldavatele materjalidele plaanitakse USA-s rakendust leida tuumaelektrijaamadele kütusevarraste tootmisel, kirjutab USA Colorado osariigi Cortezi linna väljaanne The Journal. Impordiloa saamisel hakatakse jäätmeid tarnima Utah osariigis asuvasse White Mesa uraanitehasesse. 

Varem on NPM Silmet teatanud, et 2020. aasta teises ja kolmandas kvartalis õnnestub kõik tootmisjäägid USA-sse vedada. The Journal märgib, et seni pole veel teada, kuidas hakkab ohtliku materjali üle ookeani vedamise logistika välja nägema. USA-s vastutab selle eest riiklik tuumareguleerimise komisjon.

Eestis ei ole praegusel ühtegi ettevõtet, kellel oleks uraani sisaldavate materjalide utiliseerimise või ümbertöötlemise luba. Küll aga on kaugemas tulevikus kavas rajada radioaktiivsete materjalide püsihoidla. Keskkonnaministri aprillis allkirjastatud määruse kohaselt viiakse riigis aastail 2019–2023 läbi 2040. aastaks rajatava radioaktiivsete jäätmete hoidla tarvis vajalikud uuringud.

Võib vaja minna abi 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et uude hoidlasse kavatsetakse ladustada tuumajäätmed Paldiski ajutisest hoidlast ning edaspidi seal kunagi asunud NSV Liidu mereväe väljaõppekeskuse reaktorite demonteerimisel tekkivad radioaktiivsed jäätmed.

Paldiskisse plaanitakse rajada tuumajäätmete hoidla >>

Strateegilise planeerimise instituudi direktor, poliitikateaduste doktor Aleksandr Gussev usub, et tuumajäätmete utiliseerimise hädavajalikkus kahe tuumareaktori sektsioonide sulgemisel Paldiskis nõuab Venemaa spetsialistide osalemist

Директор Института стратегического планирования и прогнозирования, главный научный сотрудник Института социологии РАН Александр Гусев
© Sputnik / Владимир Трефилов
Aleksandr Gussev

Seepärast oleks Eesti võimudel mõistlik paluda antud küsimuses abi Venemaalt, kellel on nii spetsialistid kui tuumajäätmete ladustamise kohad olemas, seda enam, et jutt käib nõukogude tuumareaktoritest. "Loomulikult nõuab see raha, kuid tulemusena Eesti sellest ainult võidab," väitis Gussev.

Samal teemal

Arvamus: kõik Ukrainaga seonduv halvab Euroopa poliitikute aju
Tiit Vähi teatas, miks Sillamäe ei ole Euroopa ääremaa, vaid selle keskus
Tagid:
reaktor, Paldiski, Sillamäe, ohtlikud jäätmed

Peamised teemad