00:30 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (143)
62 0 0

Eksperdi arvates ei suuda Moskva ja Kiiev sõlmida uut gaasitransiidilepingut ja praegune leping kehtib vaid aasta lõpuni.

TALLINN, 7. juuli —  Sputnik. Kui Venemaa katkestab gaasi transiidi Ukraina kaudu, tabab Euroopa riike juba järgmisel talvel tõsine "gaasikriis", kirjutab majandusteadlane ja endine Prantsuse riigikassa (Direction générale du Trésor) kõrge ametnik Sébastien Cochard ajalehes L'Opinion, vahendab RIA Novosti.

Ootamine on ära tüüdanud: Nord Stream 2 operaator tühistas taotluse Taani vete läbimiseks >>

Ta rõhutab, et selline sündmuste käik on üsna tõenäoline, sest Moskva ja Kiiev ei suuda sõlmida uut gaasitransiidilepingut ja praegune leping kehtib aasta lõpuni.

Sel juhul ootavad Euroopa riike tema sõnul ees gaasitarnete katkestused, mis toob kaasa suure hinnatõusu. Seejuures rõhutab ta, et Ameerikast toodav veeldatud maagaas ei saa liiga suure maksumuse tõttu kindlasti probleemi lahendada.

Ei saa me Vene gaasita: kes lööb lärmi Euroopa veeldatud maagaasi turul >>

Sellepärast peab Euroopa tegema maksimaalseid jõupingutusi ja aitama kaasa uue transiidileppe sõlmimisele Moskva ja Kiievi vahel.

Peale selle pooldab Cochard Venemaa uut gaasijuhet Nord Stream 2, millel tema arvates on vaieldamatuid majanduslikke eeliseid ja mis suudab saada alternatiivseks ja kindlamaks Vene gaasitarnete teeks, kui transiit Ukraina kaudu peaks lõppema. 

Kompressorijaama detail Lvovi oblastisсти.
© Sputnik / Павел Паламарчук

Kuid ekspert tuletab ka meelde USA ähvardusi kehtestada uue Vene gaasijuhtme vastu sanktsioonid, kuigi need Cochardi arvates ainult halvendavad Washingtoni ja Euroopa vahelisi suhteid.

Seejuures paneb ta mõningaid lootusi Ukraina uuele presidendile Volodõmõr Zelenskõile, kes Cochardi arvates suudab luua dialoogi Venemaaga ja "gaasikriisi" ära hoida. Seetõttu kutsub ekspert Euroopa riike üles algatama dialoogi Ukraina presidendiga ja ergutama teda kompromissile Venemaaga.

Praegused lepingud Vene gaasi tarnimiseks ja transiidiks Ukraina kaudu lõpevad 2019. aasta lõpus. Tarnete ja transiidi edasised väljavaated on seni selgusetud. Seni pole paika pandud ka Vene gaasi edasist Ukraina kaudu toimuvat transiiti käsitlevate Venemaa, Ukraina ja Euroopa Liidu kolmepoolsete läbirääkimiste järgmise vooru kuupäeva.

Teema:
Nord Stream 2 (143)

Samal teemal

Esimene samm: Venemaa hakkab Euroopale gaasi rublade eest müüma
Föderatsiooninõukogu hindas Kiievi nõudmist toota Mustal merel gaasi
Ukraina tegi Venemaale ettepaneku gaasi kohta
Euroopa gaas läks Ukrainale Venemaa omast neli korda kallimaks
Tagid:
Euroopa, gaasitransiit, Ukraina, Venemaa, Nord Stream 2

Peamised teemad