12:16 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
136 0 0

Venemaa Pihkva oblastis, Eesti piiri lähedal on käivitunud Moglino erimajanduspiirkond. Üks selle esimestest residentidest on Eesti ettevõte AS Elme Messer Gaas. Sputnik Eesti uuris, mis on eestlased idapiiri taha meelitanud.

TALLINN, 7. juuli — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. AS Elme Messer Gaas on valinud uue veeldatud gaasi tehase ehituspaigaks Pihkva oblastis asuva Moglino erimajanduspiirkonna. Sellekohane leping kirjutati alla Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil.

PRMF kui võimaluste areen: milles Taavi Aas Peterburis Venemaaga kokku leppis >>

Sputnik Eesti küsis, millega see erimajanduspiirkond (EMP) välismaa ja Venemaa ettevõtjaid meelitab. Portaali korrespondendi küsimustele vastas Moglino EMP peadirektori kohusetäitja Oleg Bedskihh.

Исполняющий обязанности генерального директора экономической зоны Моглино Олег Бедских
Moglino EMP peadirektori kohusetäitja Oleg Bedskihh

Tema sõnul on EMP Venemaal õigusliku eristaatusega territoorium, mille eesmärk on riigi majanduse arendamine. Pihkva oblastis asuv Moglino on tööstuspark võimaldab seal tootmisega tegelevatel ettevõtetel tasuta liituda vajaliku taristuga, samuti saada maksu- ja tollisoodustusi. Taristu valmis 2017. aasta lõpus.

Промышленно-производственная площадка ОЭЗ Моглино в Псковской области
© Фото : ОЭЗ "Моглино"
Tootmishoone Pihkva oblastis Moglino EMPs

Bedskihhi sõnul on piirkonna soodne geograafiline asend ja head transpordiühendused tekitanud huvi Moglino vastu nii Venemaa kui ka Euroopa ettevõtjates. Praeguse seisuga on Moglinos kokku üksteist residenti: kaks ettevõtet annaavd juba toodangut, ülejäänud on alles projekteerimise staadiumis.

Tootmist on juba alustanud Soome ettevõte Nor-Maali Oy, mis toodab tööstuslikuks kasutamiseks mõeldud värve ja lakke, ja Venemaa ettevõte Sibirski Gostinets, mis tegeleb puuviljade ja marjade külmkuivatamisega.

Eestlased Moglinos

Oleg Bedskihh tuletas meelde, et hiljutisel Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil allkirjastati kokkulepe ka Eesti aktsiaseltsi Elme Messer Gaas tütarettevõtte Elme Messer Rus tegutsemiseks Moglino EMP territooriumil.

Kokkuleppe kohaselt ehitatakse sinna õhu separeerimise tehas, mis hakkab tootma veeldatud tööstus- ja meditsiinigaase — hapnikku, lämmastikku ja argooni. Sellest saab Loode föderaalringkonna suurim veeldatud tööstus-, toidu- ja meditsiinigaase tootev käitis, mille aastatoodang on üle 90 000 tonni. Investeeringute kogumaht on kahe miljardi rubla ringis.

Projekti eesmärk on Bedskihhi sõnul impordi asendamine ja praeguste gaasitarnete kvalitatiivne arendamine, müügi suurendamine tervikuna kogu looderingkonnas, samuti Kesk-Venemaal.

Residendi staatuse saamist on lihtsustatud

"Investor saab hakata oma plaane ellu viima kohe pärast residendi staatuse saamist," ütles EMP juht. Tema sõnul on see protseduur tehtud võimalikult lihtsaks: projekti kaitsmine toimub Pihkvas, mitte Venemaa majandusliku arengu ministeeriumis, nagu varem.

Bedskihh rõhutas, et Moglino EMP oma tehnotaristu ja energiavõimsused võimaldavad ellu viia erineva mahuga tööstusprojekte.

"Me teeme aktiivset koostööd äriklubide, ühingute ja välisesindustega, sest näeme välisinvestorite tõsist huvi meie tehnopargi vastu," ütles EMP juht Bedskihh.

Kõige ahvatlevamad on soodustused

Moglino atraktiivsus ei seisne tema sõnul mitte ainult Euroliidu piiri läheduses, vaid ka tolli- ja maksusoodustustes, mida selle resident saab.

Peale selle on Moglino residentidele kümneks aastaks ette nähtud kapitali-, maa- ja veokimaksu nullmäär. Keskmiselt on investorite kulud projektide elluviimisel EMPs 30% võrra väiksemad kui Venemaal üldiselt. 

Рабочие на строительстве таможенного пункта на площадке особой экономической зоны промышленно-производственного типа Моглино в Псковской области
© Sputnik / Владимир Астапкович
Töölised Pihkva oblastis tehnopargi tüüpi Moglino erimajanduspiirkonna tollipunkti ehitamas

Lõpetuseks märkis Oleg Bedskihh, et tänu väiksematele tootmiskuludele ning maksu- ja tollisoodustustest saadavale säästule on Moglino EMP residentidel võimalik toota mitte ainult konkurentsivõimelisema hinnaga, vaid ka kvaliteetsemat kaupa.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Kinnitati püügikitsendused Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel
Miks on Pihkva võimude algatus Balti riikidele ohtlik
Eestile teeb muret Pihkva lähistele plaanitav tehas
Suur investeering: Pihkva oblastisse tuleb Eesti tehas
Tagid:
vedelgaas, ettevõtlus, Eesti Gaas, erisoodustusmaksuvabastus, Pihkva oblast

Peamised teemad