09:53 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Majandus
lühendatud link
Kosmosejaam (13)
80 0 0

Lennuks rahvusvahelisse kosmosejaama valmistuvale humanoidrobotile lisati häälkäskluste tõlgendamise võime ja kõnesüntesaator.

TALLINN, 23. juuli – Sputnik. Robot "Fjodorile", kes valmistub lennuks rahvusvahelisse kosmosejaama ISS, lisati häälsuhtlemise funktsioon, et ta saaks kosmonautidega vestelda, räägiti RIA Novostile riigiettevõttes "Roskosmos". 

Robotit "FJODOR", mille nimi on tegelikkuses akronüüm ingliskeelsest väljendist Final Experimental Demonstration Object Research ning mis on tuntud ka "Skybot F-850"-na, läbib kosmoseettevõttes "Energia" teadus-tootmiskoondise "Android" spetsialistide hoolika järelevalve all katsetusi lennuks ISS-ile. Ettevalmistus toimub roboti kohandamiseks inimkõne reprodutseerimise ja tõlgendamisega. Kavandatakse, et sel viisil hakkab ta meeskonnaliikmetega andmeid vahetama," teatas ettevõtte pressiteenistus.

Pärast põkkumist viiakse robot laevast üle jaama Venemaa sektorisse, kus ta kosmonaut Aleksandr Skvortsovi juhtimise all mitmeid ülesandeid täitma hakkab.

"Fjodor" on esimene Venemaa inimesesarnane robot. Selle töötas välja Perspektiivsete uuringute fond koostöös teadustootmiskoondisega "Androiditehnika". Algselt loodi android projekti "Avatar" raames ja ta kandis selle nime. "Inimliku" nimetuse andis robotile tollane asepeaminister Rogozin. "Fjodor" oli esimene robot maailmas, kes õppis spagaati tegema. Peale mõlemast käest tulistamise omandamist sattus "Fjodor" sanktsioonide nimekirja – sellest ajast peale kasutatakse temas valdavalt kodumaiseid komponente. 

2018. aasta suvel rääkis raketi- ja kosmosetööstuse ridadesse kuuluv infoallikas RIA Novostile, et "Roskosmos" kaalub võimalust saata ISS-ile mehitamata kosmosesõidukil "Sojuz MS" 2019. aastal korraga kaks robotit. Nagu teatati, hakati projekti kutsuma "Kübermeeskonnaks". Hiljem kinnitas "Roskosmos" ühe roboti lennuks ettevalmistamise alustamist.

Lähitulevikus saab "Fjodorist" uue Vene mehitatud kosmoselaeva "Föderatsioon" esimene "katselendur" – laeva esmane start on kavandatud Baikonuri kosmodroomile2022. aastaks, kanderaketiks saab aga olema Soyuz-5 "Irtõš". Ei ole välistatud, et tulevikus suundub "Fjodor" "Föderatsiooni" pardal ka lennule ümber kuu.

Teema:
Kosmosejaam (13)

Samal teemal

Tallinnas toimub Robootikafestival Robotex International
Brüssel "õpetab" autosid juhtide kainust kontrollima
Hiina otsib raha ülemaailmse tehnoloogialiidri rolli saavutamiseks
Tagid:
kosmosejaam, tehisintelekt, robotikavõislus, humanoidrobot, robottehnika, lahingrobot, robot

Peamised teemad