00:21 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Majandus
lühendatud link
28721

Sputnik Eesti uuris välja, millega on seotud kinnisvara hinnatõus ja mis on Tallinnas nüüd ruutmeetri maksimaalseks maksumuseks.

TALLINN, 23. juuli — Sputnik. Kinnisvara uudisteportaalis teatatakse, et kinnisvara hinnad löövad Eestis rekordeid, mitte kunagi varem pole ruutmeetri keskmine hind küündinud 1544 euroni.

Suurte linnade nagu Tallinna, Tartu ja Pärnu kõrval on ruutmeetri hind kerkinud üle 1000 euro nüüd ka Saaremaal Kuressaares. Sellegipoolest ei heiduta see koduostjaid ja uusehitiste korterid leiavad omaniku keskeltläbi viie kuuga.

Piirkond on oluline

Tallinna elamuosakonna juhataja, Ober-Hausi kinniavaraekspert Julia Ferman ütles Sputnik Eestile, et kinnisvara hinnad on tõepoolest üsna kõrged ning valdavalt püsivad sel tasemel.

Pinna ruutmeetri hind kujuneb tema sõnul tehingute struktuuri põhjal.

"Kui ühe kuu vältel on toimunud palju tehinguid uusarendustega, siis tõuseb ka ruutmeetri keskmine hind. Juulis lõi ruutmeetri keskmine hind Tallinnas rekordi, kuid see toimus suure hulga uusehitistes valminud korterite ostu-müügi arvel," selgitas Ferman.

Ta lisas, et piirkondade kaupa on siiski näha teatavat kõikumist. Näiteks juunis vähenes mulluse aastaga võrreldes elamispinna ruutmeetri hind Lasnamäel 2,1% võrra.

Hinda mõjutavad tegurid

Kuivõrd kinnisvaraturg on majandusega tihedalt seotud, siis hinnalangust, nagu oli kriisiajal, oodata ei tasu.

"Kui palgad tõusevad ja riigi majandus on heal järjel, siis kinnisvara hind tavaliselt ei lange," lausus Ferman. 

Enamik uutest korteritest müüakse enne valmimist, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Lisaks sellele mõjutab hinnakujundust ka elanike juurdevool suurtesse linnadesse, eeskätt pealinna. Mis puudutab elamispinna üürimist, siis siin etendab omajagu rolli välismaalt tulevate sisserändajate ja võõrtööjõu juurdevool.

Kui pöörata tähelepanu 1980–1990. aastate ehitistele, siis nende korterihinnad püsivad samal tasemel, kuna nende tõusu hoiab tagasi uute elamute ja uusarenduste hoogne ehitamine. See on üheks põhjuseks, miks Lõuna- või Kirde-Eestis püsib kinnisvaraturg enam-vähem samal tasemel.

"Nendes piirkondades ei ole massilist uusehitust. Inimestel tuleb leppida vana elamufondiga," ütles Ferman.

Tallinn kasvab igas suunas

Kinnisvaraeksperdi sõnul areneb Eesti pealinn praegu küllaltki intensiivselt. Ja kuigi täiesti uusi elamupiirkondi lähiajal vavalt on ette näha, kasvavad olemasolevad uusehitiste arvel jõudsasti.

"Nendeks on Kopli liinid, Kalasadama ja Kalamaja piirkond, Astangu, Sitsi. Samal ajal kasvavad ka linnalähedased piirkonnad, mida nimetatakse põllupealseteks. Näiteks Peetri küla või Kakumäe Selveri piirkond (Pärnaõie ja Pikaliiva)," märkis Ferman.

"Korteri ostmine investeeringuks või väljaüürimiseks on antud hetkel nii äriklientide kui ka tavainimeste seas menukas," ütles ekspert.

Uskumatu rekord

Kinnisvarabüroo Ober-Haus hinnangul kasvab korterite hinnaindeks kolmandat kuud järjest. Juunis oli selleks kasvuks 4%, mis on 6,4% suurem kui möödunud aasta samal kuul ja 14,8% võrra enam võrreldes 2007. aastaga.

Otseselt Tallinnas kasvas korteri ruutmeetri hind eelmise kuuga võrreldes 4,4% võrra, ulatudes 2034 euroni ruutmeetri eest, mis osutus uueks ruutmeetri hinnarekordiks.

Kuigi statistika näitas Tallinnas tervikuna elamukinnisvara hinnatõusu, ei hõlma see tehingute struktuuri tõttu kogu korteriturgu.

Kõige enam kerkisid ruutmeetri hinnad sellistes piirkondades nagu Pirita, Haabersti ja Kesklinn. Ja alanesid seevastu Lasnamäel, Nõmmel ja Kristiines, kus languse peapõhjuseks sai kinnisvaratehingute hulga kahanemine.

Tartus oli keskmiseks korteri hinnaks sel suvel 1578 eurot ruutmeetri kohta, Pärnus 1383 eurot ruutmeetrist. Kuigi ka Narvas oli näha mõningast hinnatõusu, ei ületanud see samas 462 eurot ruutmeetri eest.

Samal teemal

Mis on Eesti tööstusest alles jäänud
Tagid:
hinnatõus, hinnad, kinnisvaraäri, Tallinn

Peamised teemad