06:07 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
10830

Valgevene tuumaelektrijama käikulaskmine on tohutuks hoobiks nii ametlikule Vilniusele kui ka Euroopale, arvab Venemaa majandusteadlane ja politikaanalüütik Alekandr Nossovitš.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Majandusteadlane ja politikaanalüütik Aleksandr Nossovitš avaldas oma arvamust Vilniuses BelAES-i teemal üles köetava hüsteeria tegelike põhjuste kohta.

Valgevene tuumaelektrijama käikulaskmine on tohutuks hoobiks nii ametlikule Vilniusele kui ka Euroopale. Säärase järelduse tegi majandusteadlane ja politikaanalüütik Alekandr Nossovitš.

Tuumaelektrijaama juhtimiskeskus.
© Sputnik / Сергей Пятаков

"BelAES-i rajamine on suureks hoobiks Leedu võimudele. Mitte Leedule kui riigile, mitte leedu rahvale, vaid nimelt võimudele, kes omaenese tuumajaama sulgesid," lausus Nossovitš intervjuus Sputnik Lietuvale.

Ekspert märkis, et Vilniuse sedasorti sammud on järsult alandanud Leedu aktsiaid nii Euroopa kui ka ülemaailmsel areenil.

Tegelikult aga Euroopa (kui rääkida Euroopa Liidust) ei tea, mida temast Vilniuses räägitakse. Sakslased, prantslased või itaallased ei tea sellest midagi ja neil pole selle elektrijaamaga mingit pistmist," selgitas poliitikaanalüütik.

"Peale Leedu teavad BelAES-iga seostuvast ainult Poola ja Läti," lisas Aleksandr Nossovitš. Ja seegi Valgevene tuumateema on neile tema sõnul teada ainult tänu aktiivsusele, mida Vilnius selles küsimuses ilmutab.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Leedu parlamendisaadik Žigmantas Pavilenis teatanud "ohust" Euroopale, mis pidavat tulenema Valgevenes rajatavast tuumaelektrijaamast.

"Kui Valgevene sel sügisel oma plaanid elektrijaama käivitamiseks ellu viib, on see tohutuks hoobiks kogu Euroopale," väitis Leedu poliitik.

Valgevene võimud on varem korduvalt osutanud Leedu poolt ülesköetavate hirmude alusetusele. Valgevene välisministri Vladimir Makei sõnul puhutakse BelAES-i ümber kunstlikult kirgi üles.

Valgevene välisminister tuletas meelde, et pärast Ignalina tuumaelektrijaama sulgemist otsustati Leedus ehitada Visaginase tuumaelektrijaam, kuid hiljem ei võimaldanud rahalised tingimused seda teha.

Uraanisõltuvus: Rosatom hävitas USA tuumatööstuse >>

"Ja kokkuvõttes on arusaadav, et me jõudsime selles küsimuses Leedust ette," nentis Makei.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Tuumaenergia ekspert: "oma" tuumajaam teeks Eestist katsejänese
Tagid:
elekter, konkurentsivõime, konkurents, hüsteeria, Vilnius, Leedu, tuumajaam, Valgevene

Peamised teemad