20:35 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
9610

Venemaa juhtiv jaemüügiettevõte pöördus uute tehnoloogiate otsingul Baltimaade idufirmade ja turuliidrite poole. Parima tehnoloogia omanik saab ligipääsu Vene äritegevuse suurde maailma.

TALLINN, 24. juuli - Sputnik, Svetlana Burceva. Eestist, Lätist ja Leedust pärit idufirmade vahel hakkas oma jaekaubanduskettide vajaduste tarvis valikut tegema Venemaa juhtiv mitmeformaadiline jaemüügifirma – X5 Retail Group. Parimad tehnoloogiad, mille Venemaa ettevõte välja valib, võimaldavad oma arendajatele ja omanikele juurdepääsu Venemaa suurima jaemüügiketi taristuvõimalustele ja oskusteabele.

X5 Retail Groupi partnerettevõtte GoTech Innovationi kommunikatsiooni- ja avalike suhete spetsialist Dina Mostovaja jutustas, et niipea, kui vajalik tehnoloogia leitakse, algatatakse Moskvas sellel põhinev X5 Retail Groupi pilootprojekt eelarvega kuni 700 tuhat eurot. Tehnoloogia müüja peab veetma mõne aja Moskvas – kuni projekti "X5 Lab" laboratooriumis testitakse.

X5 Retail Groupi innovatsioonijuhi Deniss Levtšenko sõnul otsib X5 Retail Group aktiivselt uusi tehnoloogiaid, et neid rakendada. Ettevõttes usutakse, et jaemüügi tuleviku määrab just innovatsioon.

"Meie ülesanne on äriprotsesse optimeerida, saavutada maksimaalne automatiseerimine, et efektiivsust suurendada ja kulusid vähendada," ütles Denis Levtšenko Sputnik Eestile.

Idufirma staatus ei ole kohustuslik

Dina Mostovaja sõnul ei ole tehnoloogiakonkursil osalemiseks vaja olla tingimata kõrgtehnoloogiline idufirma. Venelased kaaluvad ka juba jaemüügisektoris kasutusele võetuid tehnoloogiaid, kui omanikud on valmis seda, mis tõhusalt toimib ja tellija eesmärkidele vastab, jagama.

Дина Мостовая
© Sputnik / Александр Заболотный
Dina Mostovaja

"Eelkõige pakuvadki huvi end juba tõestanud tehnoloogiatega ettevõtted. Meil oli juba selliseid juhtumeid, mis viidi kohe ellu ja kõik toimis suurepäraselt. Seetõttu on meil huvi ka juba töötavate tehnoloogiate vastu, kus pole vaja projekti lõpule viia, lisaraha investeerida ega seejärel pikka aega tulemusi oodata," täpsustas Dina Mostovaja.

Pakutava ostutingimused sõltuvad tehnoloogiast endast ja ettevõttest, mis seda omab. "Mõni ehitab oma tooted selleks, et müüa, raha teenida ja seejärel midagi muud teha. Teine aga tahab teha äri, mida ta pikka aega üles ehitas ja seetõttu pakub ta lahendust alltöövõtjana. Sellisel juhul maksab X5 Retail Group tehnoloogia kasutamise või osade tööülesannete täitmise eest raha igakuiselt," ütles juhataja.

Vene jaemüügiketile on oluline uuenduslike lahenduste finantstulemuslikkus. "Kui uus tehnoloogia suurendab tulusid 1% võrra aastas – on see kontserni käivet arvestades juba suurepärane näitaja," selgitas Mostovaja.

Venemaal tarkvaralahenduste turg on end ettevõtte jaoks ammendanud

X5 Retail Groupi huvi Balti riikide vastu on seotud asjaoluga, et ettevõte on Venemaal juba mitmeid tehnoloogiaotsinguid läbi viinud. "Jaemüügivaldkonnas ei ole enam idufirmasid ja tehnoloogiaid, mida me poleks näinud. Nüüd otsustasime otsinguringi laiendada. Peale Leedus, Lätis ja Eestis toimuva valiku alustasime me sama protsessi ka Kasahstanis, Ukrainas, Valgevenes ja teistes riikides," ütles Dina Mostovaja.

Deniss Levtšenko sõnul on X5 Retail Group viimase kahe aasta jooksul uurinud mitmeid tuhandeid uuenduslikke lahendusi. "Neist üle 800 sattusid meie "innovatsioonilehtrisse". Need on tehnoloogiad, mis pakuvad X5 ärile potentsiaalset huvi. Umbes 400 projekti jõudis juba järgmisse etappi – kasutajalugude koostamisse ja ärimodelleerimisse. Hetkel on ellu viidud või rakendamisel rohkem kui 100 pilootprojekti ning 14 otsust on juba rakendusfaasi jõudnud," täpsustas Levtšenko.

Денис Левченко, руководитель направления по работе с инновациями X5 Retail Group
© Фото : из личного архива Дениса Левченко
Retail Groupi innovatsioonijuht Deniss Levtšenko

Pärast kaheaastast aktiivset uuenduslike lahenduste otsimist Venemaal käivitas ettevõte 2019. aasta mais ka Iisraelis startup-konkursi, mille lõppvoor toimub juuli lõpul Tel Avivis.

"Tulevikus vaatleme ka teisi lootustandvaid paiku, nagu Euroopa, Hiina, Singapur ja USA. Samal ajal on Venemaa endiselt üks uuenduste otsimise põhisuundi," ütles Levtšenko ja lisas, et usub, et ka Eestis, Lätis ja Leedus on võimalus paljutõotavaid tehnoloogiaettevõtteid leida.

X5 Retail Groupi innovatsioonijuhi sõnul on ettevõtte põhitähelepanu suunatud kaupluses toimuvatele protsessidele (kauba vastuvõtt, väljapanek, hinnasiltide uuendamine, riiuliruumi kasutuse kontroll, klienditeenindus, personali efektiivsus), logistikaprotsessid (kaupade liikumine ja ladustamine, tellimuste komplekteerimine, tarne kauplustesse, ladude tegevuse efektiivsus, transport), energia- ja tehnikakasutus, lao ja transpordi ohutuse suurendamine, värskete kaupade riknemisest tuleneva kahju vähendamine, samuti haldustoe protsessid (juriidilised-, finants- ja personaliteenused).

Tehnoloogiakonkursil osalemiseks piisab, kui esitate taotluse enne 2. augustit ja valmistate ette esitluse, milleks valitakse 15 projekti. Pakkumisel võivad osaleda idufirmad, kes arendavad lahendusi selliste tehnoloogiate abil nagu masinnägemine, asjade internet, robootika, liit- ja virtuaalreaalsus, Blockchain jms.

Nende firmadega, kes X5 Retail Groupi vajadustele vastavad, on plaanis välja töötada pilootstsenaariumid. Pärast ajakava ja KPI (peamiste juhtimisnäitajate) kindlaksmääramist rakendatakse katseprojekte X5 Retail Groupi Venemaa 65 regiooni enam kui 15 000 kaupluses ja 40 jaotuskeskuses.

Teadmiseks

X5 Retail Group haldab 15 260 tuntud jaemüügikettide kauplust Venemaal – "Pjatjorotška", "Perekrjostok" ja "Karussell". Lisaks kauplustele opereerib ettevõte Vene Föderatsioonis 42 logistikakeskust ja omab 3952 veoautot.

Samal teemal

President Kaljulaidi visiit Moskvasse
Välismaalased taotlevad aktiivselt e-viisasid Kaliningradi oblastisse
Eesti siseminister on valmis kohtuma oma Venemaa kolleegiga
Eesti ja Venemaa leppisid kokku: autotranspordi vallas teeme koostööd
Välismaalased saavad sõita Peterburi elektroonilise viisa alusel
Tagid:
Venemaa, Balti riigid, Eesti, majandus, tehnoloogia, innovatsioon

Peamised teemad