08:48 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
75 0 0

Venemaa energeetikaminister tegi Eestile ja Lätile ettepaneku avada oma turud Venemaa elektrienergiale, mis ei saa praegu otse üle piiri tulla ainult poliitiliste otsustuste tõttu.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. Venemaa loodab lõpetada Balti riikide diskrimineeriva tegevuse, mis piirab kunstlikult Venemaa elektrienergia otseeksporti Balti turule.

Sputnik Eestile on saanud teatavaks, et Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak tegi Eestile ja Lätile ettepaneku moodustada ministeeriumidevaheline töögrupp, et arutada Venemaa elektrienergia juurdepääsu kohalikele turgudele. Selleks on Venemaa poole arvates vaja teha muudatusi vastavates õigusaktides. 

Министр энергетики РФ Александр Новак.
© Sputnik / Сергей Гунеев
Venemaa Föderatsiooni energiaminister Alexander Novak

Kui rääkida Eestist, siis vastavalt eelmise aasta detsembris Baltimaade vahel sõlmitud kolmepoolsele dokumendile ei kasutata Eesti ja Venemaa vahel olemasolevat elektriliini lõiku elektri tarneteks Venemaalt. 

Ekspert: ilma Venemaa elektrita jääb Eesti pimedusse >>

Vene pool leiab, et see leping mitte ainult ei piira riikidevahelist elektrikaubandust, vaid jätab ka Eesti tarbijad ilma juurdepääsust konkurentsivõimelisele Venemaa elektrile.

Ministeeriumidevaheline töörühm, kus osalevad asjaomaste organisatsioonide esindajad, võiks sel teemal sisse seada konstruktiivse dialoogi, et lõpuks avada Eesti ja Läti turud Venemaa elektrienergiale.

Vene energeetikaminister kutsus Taavi Aasa Moskvasse >>

Sellise rühma loomine võib saada üheks arutlusteemaks Venemaa energianädalal, kuhu on kutsutud ka Eesti majandus- ja taristuminister Taavi Aas. Energeetikanädal on 2.-5. oktoobrini Moskvas toimuv foorum, kus arutatakse maailma aktuaalseid energiaprobleeme ja rahvusvahelise koostöö küsimusi.

Kas on ikka vaja lahkuda BRELList

Samal ajal on Baltimaad järjekindlalt liikumas Valgevenet, Venemaad, Eestit, Lätit ja Leedut ühendava niinimetatud BRELL energiaringist täieliku lahtiühendamise poole aastaks 2025. Sellega soovivad Balti vabariigid saavutada väidetavalt energiasõltumatust Venemaa Föderatsioonist. 

Ekspert selgitas, miks Eestit ärritab Vene elekter >>

Alternatiiviks Venemaalt ja Valgevenest saadavale elektrile peaksid saama nii nende endi energiaallikad kui ka ühendus Euroopa Liiduga.

2019. aasta jaanuaris ütles Venemaa energiaminister Aleksandr Novak pärast kõnelusi Euroopa Komisjoni esindajatega, et Baltimaade väljumine BRELLi energiaringist on ebaotstarbekas ja suurendab nende vabariikide kulusid.

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Minister rääkis tuumaelektrijaama vajadusest Eestis
Tarbijahindade kuumuutust mõjutas enim elektri kallinemine
Venemaa valmistub aktiivselt Baltimaade BRELL-ist väljalülitamiseks
Moskva juhtis Brüsseli tähelepanu Baltikumi BRELL-ist väljalülitamise miinustele
Venemaa energeetikud on valmis Eestile odavat elektrit tarnima
Tagid:
elektrisüsteem, elektriturg, Eesti, Venemaa, BRELL

Peamised teemad