16:34 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Majandus
lühendatud link
10420

Muudatused internetiostude maksustamises võtavad Hiinalt konkurentsieelise, kuna tema toodang muutub kallimaks. Järelikult hakkab siis ka Euroopa tarbija selle eest rohkem maksma.

TALLINN, 3. august — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. 2021. aastast peavad Euroopa Liidus jõustuma internetikaubandust puudutavad maksu- ja tollieeskirjad. Eelkõige näevad need ette tühistada praegu kolmandatest riikidest ostetavate kaupade käibemaksust vabastatud summa, mis ei ületa 22 eurot.

Millega on niisugused muudatused seotud, seda selgitasid Sputnik Eestile majandusteadlased Vladimir Vaingort ja Hanon Barabaner.

Veebikaubanduses peavad kehtima teistsugused soodustused

Kui mingile toodangule maks kehtestatakse, nentis Vladimir Veingort, siis see loomulikult kallineb. Kuid tavatarbijail pole vaja tõtata juba täna veebipoest odavaid tooteid varuma.

Доктор экономических наук Владимир Вайнгорт
© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandusteaduste doktor Vladimir Vaingort

"Esiteks jääb väljakuulutatud maksumuudatusteni veel poolteist aastat. Teiseks aga pole teada, kas need muudatused jäävad sellisteks, nagu täna kinnitatakse," ütles Vaingort.

Niisugused muudatused tuli aga vastu võtta, leiab ta, kuna käibemaks on riigieelarve täitmise vahendiks. Riigi toimimine nõuab teatud kulutusi, mis tuleb millegagi katta. Ja maksukogumine toimub selleks, et riik saaks täita oma sotsiaalseid ja avalikke ülesandeid.

Hiina ei vaja kedagi, teda aga vajavad kõik >>

Veebipoes tehtavatel ostudel võib tema hinnangul olla maksusoodustusi ainult ühel juhul – sel juhul, kui neil on teatud sotsiaalne suunitlus. Näiteks soodustused eakatele inimestele interneti kaudu ravimite ostmisel või soodustused lastekaupadele ja nii edasi.

Tõrjutakse konkurente

Majandusteadlase Hanon Barabaneri sõnul annab kolmandatest riikedest ostetavatele kaupadele kehtiva maksustamata miinimumi tühistamine tunnistust mitte ainult soovist riigikassasse rohkem maksuraha koguda.

"Mingi toote maksustamine tähendab kavatsust kahandada selle kohalolekut kohalikul turul," ütles Barabaner.

Kui räägtakse veebiostudest kolmandates riikides, siis peetakse esmajoones silmas Hiinat. Tänapäeval on Hiina majandus agaraks konkurendiks USA ja Euroopa, sealhulgas Eesti majandusele. Elatustase on Hiinas madalam kui lääneriikides, kellega ta konkureerib, sest töö ja tooraine on hiinlastel odavam.

Ханон Барабанер
© Sputnik / Ирина Шавырина
Majandusteadlane Hanon Barabaner

Hiina kaubad on hinnalt Euroopa ja Ameerika Ühendriikide omadest odavamad, tänu millele asetuvad need veebikaubanduses sageli 22-eurose maksuvaba miinimumi kategooriasse. Sama otstarbega, kuid Euroopa ettevõtete poolt valmistatud tooted maksavad seevastu 30–35 eurot.

Kaubandussõjad tarbija arvelt

Vastates Sputnik Eesti küsimusele, miks ei ole odavatele, sageli Hiinas toodetud kaupadele internetis varem käibemaksu kehtestatud, selgitas majandusteadlane, et Hiina turg oli suuresti eksklusiivne – seal pakuti toodangut, mille valmistamsest lääne tootjad tänu madalale maksumusele loobusid.

Barabaner ütles, et on näinud, kuidas ühes USA kaupluses müüdi kõiki kaupu hinnaga üks euro ja samalaadseid tooteid teistes USA kauplustes ei olnud. "Kõige huvitavam on see, et 90% neist kaupadest oli toodetud Hiinas," lausus majandusteadlane.

Olles teatud määral turu hõivanud, tarnisid hiinlased pikka aega kehva kvaliteediga kaupu. Tänapäeval pakuvad nad juba kvaliteedilt täiesti korralikke asju, mis on ometigi ameeriklaste omadest odavamad. "Lisage sellele neile veebikaubanduses osaks saavad maksusoodustused," ütles Barabaner.

"Ainus, mis mulle tarbijana muret teeb, on see, et Hiina konkurentidega sõditakse minu rahakoti arvel, kuna pärast käibemaksu kehtestamist muutuvad kaubad, mida ma senimaani internetis olen soetanud, 20% võrra kallimaks," nentis ta.

Samal teemal

Toll avastas suure koguse võltskaupa
Targalt internetis: rahvusvaheline turvalise interneti päev
Igal veebipoodnikul tasub mängureeglid endale selgeks teha
Hiina transiidi uus tee - kellele ja mida Eestis kukub
Tagid:
internetikaubandus, majandus, maksustamine, kaubandus, EL, Hiina

Peamised teemad