12:04 28. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Majandus
lühendatud link
47 0 0

Ida-Virumaal on elujärg endiselt Eesti kehvemaid ja Tartu Ülikoolis lõputöö kaitsnud Kersti Liiva hinnangul on selles oma osa ka erasektori tööandjatel.

TALLINN, 3. august — Sputnik. Liiva uuringust selgus, et tööandjatelt oodatakse eelkõige suuremat panust piirkonna arengusse, st tarku töökohti, uuenduslikke tooteid ja teenuseid ning nüüdisaegse tehnoloogia rakendamist. Riik küll pakub ettevõtetele suurel hulgal toetusi, peamiselt EAS-i ning PRIA kaudu, kuid ei nende kasutamine ega ka uuendused pole Ida-Virumaa väike- ja keskmise suurusega ettevõtetes õiget hoogu sisse saanud, edastab Tartu Ülikool oma kodulehel

Tartu Ülikooli Narva kolledžis ettevõtluse ja projektijuhtimise eriala lõpetanud Kersti Liiva uuris oma lõputöös, milliseid toetusmeetmeid eelistavad Ida-Virumaa väike- ja keskmise suurusega innovaatilised tööstusettevõtted kasutada ning millest nad puudust tunnevad.

Kiisler: Ida-Virumaa on Eesti tööstuse Meka >>

Uurimise käigus selgus, et üks suur uuenduslike toodete ja teenuste pakkumata jätmise põhjus on alltöövõtt, mida kasutab kolm neljandikku uuritud ettevõtetest. Alltöövõtjatelt tellitakse tooteid nende tehnilistest ja tehnoloogilistest võimalustest lähtudes, mistõttu ei ole neilt oodata tooteuuendusi.

Uusi tooteid on viimase kolme aasta jooksul turule toonud ainult neljandik uuritud ettevõtteid ja tulevikus plaanivad seda teha vähem kui pooled. Ometi on kõik uuritud ettevõtted ettevõtlustoetusi taotlenud ja neid ka saanud.

Uuringust selgus ka, et uute toodete ja teenuste väljatöötamiseks mõeldud toetusi, mida pakub näiteks EAS, pole uuenduslikke tooteid arendavad ettevõtted taotlenud. Pooled ettevõtted on teinud tehnoloogilisi uuendusi ning taotlenud ja saanud ka toetusi, ent need toetused ei olnud suunatud otseselt innovaatilisusele. Kõige menukamad on Eesti Töötukassa toetusmeetmed.

Liiva töös tuli välja, et Eestis pakutavate toetusmeetmete seas ei ole tehnoloogiliste uuenduste juurutamist otse toetavaid meetmeid ja seetõttu tehakse neid uuendusi ettevõtetes omal kulul. Liiva hinnangul peaks EAS ja PRIA uute toodete ja teenuste väljatöötamise toetuste kõrval pakkuma ka tehnoloogilisi uuendusi toetavaid meetmeid ning ta usub, et need leiaksid kindlasti laialdast kasutust.

Sama kehtib toetuste taotlemise, menetlemise ja aruandluse kohta. "Mure on ka sellega, et puudub ülevaatlik vene- ja ingliskeelne info, mida läheks eriti Ida-Virumaal toetuste taotlemise üle otsustamiseks kindlasti tarvis," lisas ta.

Liiva koostas lõputöö käigus toetusmeetmete lühiülevaate ja see pälvis piirkonna ettevõtjate seas suure tunnustuse. Tema kogumik võeti kasutusele paljudes ettevõtetes.

Eesti valitsusvälised erakonnad on Euroopa Liidu fondidest lisarahastuse saamiseks nõudnud valitsuselt riigi kaheks jagamise idee elluviimist. 1. juulil toimus Riigikogu ees Eesti Vabaerakonna korraldatud kampaaniaüritus "Terve Eesti heaks", millel osalesid ka Eestimaa Rohelised ja Elurikkuse Erakond, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Narva peaarhitekt Ivan Sergejev
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Paljud üritusest osavõtnud nentisid, et Tallinnas tegutsevad firmad on rikkamad kui teiste piirkondade omad, seetõttu oleks õiglane muid piirkondi toetada. Vastasel juhul ähvardab paikkondlikku ettevõtlust nende hinnangul pankrot.

Kümme aastat pärast Narva Kreenholmi manufaktuuri sulgemist, mille tagajärjel Narva elanikkond mitme tuhande inimese võrra kahanes, seisab piirilinn taas suurte sotsiaalsete vapustuste lävel – sedakorda põlevkivienergeetika kriisi tõttu. Kusjuures oht ripub mitte ainult Narva, vaid kogu Kirde-Eesti kohal.

Kriisi üheks põhjuseks on Euroopa Liidu liiga karmid keskkonnanõuded, mille tulemusena süsinikdioksiidi heitmekoguste kvoodi hind muutis tootmise mitterentaabliks. 

Eesti ministrite visiit Ida-Virumaale ei andnud erilisi lootusi väljapääsuks kriisist, kuhu kohalik elektritööstus on sattunud. 

Samal teemal

Ida-Virumaa ehitusobjektidel leiti 15 ümbrikupalga kahtlusega ettevõtet
Aab: Ida-Virumaal töötavatele noortele toetuseks 300 eurot kuus
Elektrikatkestus Eesti moodi: ulatuslikud voolukatkestused Ida-Virumaal
Eesti ja Venemaa teadlased otsivad koos lahendusi Narva jõe probleemidele
Ida-Virumaal suletakse lastekodu: töötajad kardavad oma hoolealuste tuleviku pärast
Narva pole Krimm, vaid palju hirmsam - Briti ajakirjanikud teavad
Tagid:
innovatsioon, ettevõtlik, majandus, Ida-Virumaa, uuring

Peamised teemad