17:09 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
112 0 0

Kui Eesti energeetikuid tabasid Narva elektrijaamade sulgemise tõttu koondamised ja nad otsisid alternatiivseid töökohti, siis Valgevene tuumajaama siirdusid tööle spetsialistid ka naaberriikidest.

TALLINN, 5. august — Sputnik, Svetlana Burсeva. Valgevene tuumajaama (Astravetsi tuumajaama) peadirektori asetäitja Valeri Senjut teatas Sputnik Eestile, et praeguseks on Valgevene riigiettevõttesse tulnud Venemaa, Ukraina ja Leedu tuumaelektrijaamades töökogemuse saanud spetsialistid.

Astravieci tuumajaama peadirektori asetäitja sõnul töötab ettevõttes ka noori spetsialiste, kes on omandanud erihariduse Valgevene kõrgkoolides ja läbinud asjakohase praktika välismaal asuvates tuumajaamades.

Aleksandr Nossovitš
© Фото : из личного архива Александра Носовича

"Samas pean teatama, et tänaseks on Valgevene tuumajaama personal on juba komplekteeritud," lisas Valeri Senjut.

Eesti hakkab jälle inimesi kaotama

Samal ajal kirjutati Eesti meedias paljude energeetikaspetsialistide tõenäolisest Eestist lahkumisest, muuhulgas ka Valgevenesse, pärast seda, kui Narva elektrijaamad suletakse.

Narva energeetikute ametiühingu esimees Andrei Zaitsev selgitas Sputnik Eestile, et Liidus ei ole arutatud Ida-Virumaal koondatavate töötajate võimalust leida tööd konkreetselt Valgevene tuumaelektrijaamas. Zaitsevi sõnul ei saa aga energiainseneride Eestist lahkumise võimalust välistada.

 Руководитель Нарвского энергопрофсоюза Андрей Зайцев
© Sputnik / Елена Вальме
Narva energeetikute ametiühingu esimees Andrei Zaitsev

Muidugi, märkis Zaitsev, on töö teises riigis seotud teatud raskustega ja ka palgatasemete erinevus ei pruugi kõigile sobida. "Nii Venemaal kui ka Valgevenes on töötasu madalam kui Eestis. Seetõttu pole seal töötamine ja siin raha kulutamine mõttekas," selgitas Andrei Zaitsev.

Kuid elukohta ja kogu oma elustiili paljutõotava uue töökoha huvides muutes, saab end päris hästi sisse seada. "Inimesed lahkusid meie juurest Pihkva oblasti elektrijaama, kui see valmis saama hakkas. Kui nüüd tingimused sobivad, kui leidub sobivaid pakkumisi, siis miks mitte. Arvan, et mõnigi langetab sellise otsuse, nagu teise riiki kolimine," selgitas ametiühingujuht.

BelAES kavatseb 2019. aasta lõpus käivitada esimese energiaploki Belarus-1. Teine reaktor, Belarus -2, on kavas käiku lasta 2020. aastal. Astravieci tuumajaama asedirektori sõnul palgatakse ettevõtte töötajad kodakondsusest hoolimata tervikliku sotsiaalpaketiga ja neile eraldatakse ametikorter.

Energeetik jääb kõikjal energeetikuks

Valeri Senjuti sõnul on Astravieci tuumajaama spetsialistide palkamisel määravaks kriteeriumiks kvalifikatsioon ja reaalses tuumaelektrijaamas töötamise kogemus. Need nõuded on ühtsed nii Valgevene kui ka välisriikide kodanikele.

Eestis puuduvad oma tuumaenergia alased kogemused. Narva elektrijaamade töötajate volitatud esindaja Vjatšeslav Šilkin aga usub, et Eesti energeetikud suudaksid õppida ära igasuguse, sealhulgas ka aatomienergia tootmise eripära.

Šilkini sõnul puudub energiasektoris spetsialisti universaalsuse mõiste. Mistahes elektrijaama tööleasumisel peate alati läbima koolituse ja sooritama kvalifikatsioonieksamid.

Sputnik Eesti kirjutas, et Narva elektrijaamade sulgemine viis Ida-Virumaa sotsiaalse kriisini – sajad inimesed kaotasid töö ja koondamised jätkuvad. Piirkonna väljavaated uute töökohtade loomiseks muudes tööstusharudes on piiratud.

Ärimehed tegid ettepaneku kasutada Ida-Virumaa energeetika arendamiseks uusimaid tehnoloogiaid. Selle tulemusel nõustusid Narva energeetikute ametiühing, kaevurite ja energeetikute sõltumatu ametiühing, Tuuletehnoloogia liit ja ettevõte Eleon Green tegema koostööd tuuleenergia arendamiseks Kirde-Eestis.

Antud valdkonnas pole kõik siiski nii lihtne. Ida-Virumaal tuuleparki arendav ettevõte erinevalt praegu eksisteerivaist enam riigilt tuge ei saa.

Samal ajal on Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadlased veendunud, et Eesti riik ei ole energia osas langetanud kõige tõhusamaid ja ratsionaalsemaid otsuseid, mis on viinud Ida-Virumaa niivõrd trööstitusse olukorda.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

IAEA: Valgevene võttis Astravetsi projekteerimisel arvesse kõik riskid
Läti mõistab Leedu muret Astravetsi tuumajaama pärast
Leedu hoiatas Astravetsi tuumajaama ohtude eest
Valgevene ei näe Astravetsi tuumajaama turvalisuses probleemi
Aliaksijevitš: Astravetsi tuumajaam on kuritegu
Balti keti nõrk lüli - Valgevene AEJ
Grybauskaitė: Astravetsi tuumajaam on Leedu-vastane projekt
Tagid:
töö, energeetika, Eesti, Leedu, Venemaa, Valgevene, tuumajaam

Peamised teemad