08:18 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Majandus
lühendatud link
9510

Miks Eesti teise samba pensionifondid pole seni suutnud kasumiga kiidelda, sellest jutustas Sputnik Eestile majandusvaatleja Leonid Tsingisser.

TALLINN, 10. august — Sputnik. Majandusteadlase Leonid Tsingisseri sõnul on vähe sellest, et Eesti pensionifondid paistavad silma vähese kasumlikkuse poolest: mõned neist on osanud lausa miinusesse minna. Eksisteerib mingi kolmnurk: pank, selle juures asuv pensionifond ja fondivalitsejaks olev ettevõte.

Консультант по экономическим вопросам Леонид Цингиссер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Leonid Tsingisser

Kui fondivalitseja on asutatud panga juurde, püüab pensionifond tõenäoliselt investeerida samas pangas asuvale hoiukontole. Pangahoius toob minimaalselt kasumit, seejuures käsutab pank kogu sellesse pandud raha ja teenib selle pealt. Ta on selles skeemis huvitatud isik.

"Pank, kes hoiustab pensionifondi raha minimaalse intressiga ja laenab seda välja võrdlemisi kõrge intressiga, teenib sellise laenu-hoiutegevuse pealt," selgitas Tsingisser.

Kogu kasum jääb pangale. Pensionifondile endale kui hoiustajale jääb ainult murdosa. Seejuures on olemas veel fondivalitseja, kes võtab fondist selle valitsemise eest suuri summasid. Valitsemine seisneb ju ühes asjas: koguda summad kokku ja hoiustada need oma pangas. Ongi kõik.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et alates 2019. aasta sügise algusest tohivad Eesti teise pensionisamba fondid investeerida kogu raha riskantsete aktsiatega seotud instrumentidesse. Kui varem oli pensionifondidel lubatud suunata riskantsetesse aktsiatesse kuni kolmveerand kogunenud summadest, siis nüüd võib sinna paigutada kõik.

Как пенсионные фонды Эстонии умудрялись работать в убыток, рассказал Цингиссер

Samal teemal

Soome tõstab pensione: eestlased võivad sellistest sissetulekutest ainult unistada
Tõniste: teise samba tootlus peab tõusma
Eesti pensionifondide tootlus on miinuses
IMF kritiseeris Eesti pensionireformi
Tagid:
pangad, majandus, Leonid Tsingisser, pensionifond

Peamised teemad