09:08 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Donald Trump Osakas G20 kohtumisel 2019. a.

Trump: viime USA maailmakaubandusorganisatsioonist välja

© Sputnik / Илья Питалев
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (93)
143 0 0

USA president Donald Trump ütles teisipäeval, et Ameerika Ühendriigid võivad Maailma Kaubandusorganisatsioonist (WTO) välja astuda, pärast tema sõnul aastaid kestnud väärkohtlemist organisatsiooni poolt.

TALLINN, 14. august — Sputnik. "Me lahkume, kui vaja," vahendab Sputnik International Trumpi poolt Pittsburghis toimunud valimiskampaania käigus öeldut. "Nad on meid juba aastaid ära kasutanud ja rohkem me seda taluda ei kavatse".

Trump on korduvalt WTO-d kritiseerinud, väites, et USA on ülemaailmse bloki liikmena ebasoodsas olukorras. USA president on samuti korduvalt nimetanud WTO-d USA jaoks katastroofiks ja õnnetuseks.

Trump andis hiljuti USA kaubandusesindajale Robert Lighthizerile korralduse kindlustada muudatused osas, mille ülesandeks on takistada arengumaid regulatsioonist möödahiilimisvõimalusi kasutamast.

Valge Maja tõi memorandumis välja, et Hiina ja paljud teised riigid jätkavad enda positsioneerimist arengumaadena, "võimaldades neil nautida sellise staatusega kaasnevaid eeliseid ja taotleda teiste WTO liikmetega võrreldes leebemaid kohustusi."

Varsti pärast memorandumi väljaandmist teatas Trump oma avalduses, et WTO on "katki", kui maailma rikkaimad riigid väidavad end olevat arengumaad ja nõuavad WTO eeskirjade vältimiseks erikohtlemist.

Memorandumis juhitakse tähelepanu sellele, et seitse maailma kümnest jõukaimast majandusest – mille taset mõõdetakse SKT-ga inimese kohta ostujõu pariteedi alusel – taotlevad praegu arengumaa staatust: Brunei, Hongkong, Kuveit, Macao, Katar, Singapur ja Araabia Ühendemiraadid.

Hiinat, mis on maailma suuruselt teine majandus, peab USA WTO määruste kõige jultunumaks kuritarvitajaks.

Pärast WTOga ühinemist on Hiina memorandumi põhjal nõudnud, et tema näol on tegu arengumaaga.

Arutelud WTO reformimise üle on kestnud aastaid, kuid organisatsiooni 164 liikmesriiki pole seni konsensuseni jõudnud.

Nad on jagunenud kaheks leeriks, kusjuures üks riikide rühm – nende hulgas Venemaa – propageerib organisatsiooni edasist arengut, teine aga nõuab blokile täiesti uue formaadi väljatöötamist.

Lugege veel samal teemal:

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (93)
Tagid:
keskkonnakaitse, ökoloogia, väliskaubandus, sanktsioonid, kaubandussõda, WTO, USA, Trump

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  28
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  22
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  27