09:57 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
Rail Baltica

Eesti majandusteadlane: Rail Baltic ei tasu end kunagi ära

© Фото: RB Rail AS
Majandus
lühendatud link
40340

Eesti majandusteadlane pani mahukale raudteeprojektile Rail Baltic sünge "diagnoosi"— see projekt ei muutu ühelgi juhul tasuvaks.

TALLINN, 14. august — Sputnik. Balti riike ühendava raudteemagistraali Rail Baltic projekt ei tasu end kunagi ära, teatas tuntud Eesti majandusteadlane Olev Raju.

Rail Baltic: vastuoluline raudtee, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kommentaaris portaalile Stolitsa.ee märkis ekspert, et Rail Baltic ei saa olla Eestile majanduslikult kasulik isegi siis, kui selle ehitust rahastatakse peaaegu täielikult euroliidu eelarvest.

Raju sõnul oli raudteeveondus peamine transpordiliik ülemöödunud sajandil, aga tänapäeval eraldab riik sellele majandusharule suuri dotatsioone.

"Raudtee olemasolu on põhjendatud ainult suurte veomahtude korral — näiteks rauamaagi veoks kõrgahjudesse," teatas majandusteadlane.

Sputnik Eesti kirjutas juba varem, et esimesed ehitustööd Rail Balticu tulevasel trassil on Eestis juba alanud.

Mahuka raudteeprojekti tehnikajuhi Anvar Salumetsa sõnul valmistutakse Tallinna ringtee Saku–Luige lõigul viadukti ehitamiseks tulevase magistraali kohale. Kokku on kavas rekonstrueerida 18 liiklussõlme — see on esimene ehitusjärk, mis on kavas lõpetada hiljemalt 2023. aastaks.

Teine järk seisneb Rail Balticu rööbastee ehitamises

"2026. aasta alguses peab algama testperiood, millal kogu reisi- ja kaubaveotaristut hakatakse enne käiku andmist katsetama," teatas Salumets kommentaaris Eesti rahvusringhäälingule (ERR).

Rail Baltic peab ühendama Balti riigid — Leedu, Läti ja Eesti — Kesk-Euroopa raudteevõrguga.

Varem on Rahandusministeerium teatanud, et projektile on Eesti riigieelarvest eraldatud piisavalt raha.

Ametkonna sõnul on 2023. aastani kestvaks ehitusjärguks kuluvast 410,7 miljonist eurost Eesti riigi panus kõigest 94,4 miljonit eurot — see summa on riigieelarvest juba eraldatud.

Ülejäänud — suurema — osa summadest eraldab Euroliit.

Lugege veel:

Samal teemal

Tallinn osaleb Rail Balticu projektis
Ratas: Rail Baltic on Balti riikide koostöö proovikivi
Tagid:
NATO, Venemaa, Ida-Euroopa, Eesti Raudtee, raudtee, Rail Baltic

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  31
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  26
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  29