10:01 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
9210

Teadlastel õnnestus valmis saada uudne sünteesitehnoloogia, mis aitab neil toota erinevat tüüpi tuumakütuseid koos täiendavate sisemiste ohutustõketega, tagades lõhustuvate isotoopide maksimaalse "põletamise" ja minimeerides ohtlike koostisosade võimalikku sisaldust kasutatud tuumkütuses.

TALLINN, 20. august — Sputnik. Venemaa Tomski Polütehnilise ülikooli teadlased töötasid välja tooriumil, mis on järgmise põlvkonna innovaatiliste tuumasüsteemide tarbeks mõeldud põhineva tuumakütuse ja mis võib osutuda efektiivseks ka juba olemasolevates reaktorites, ütles TPÜ pressiesindaja, viidates uurijate poolt AIP Konverentsi veebisaidil avaldatud uuringu tulemustele. 

Pressiesindaja selgitas, et tuumaenergia toorainebaasi laiendamine on lähitulevikus saavutatav tooriumi abil, mille tõestatud varud on väga suured.

Lisaks õnnestus teadlastel uurida plasmat kasutavate keemiliste reaktsioonide kulgemise kineetikat ja selgitada, kuidas plasma parameetrite muutmine neid protsesse mõjutada võib.

"Näiteks kui plasmavoolu stabiilsust ei suudeta tagada ja on oht vajalikust töötemperatuurivahemikust väljuda, osutuvad toote omadused ebarahuldavaiks," ütles Šamanin.

Ta lisas, et kontroll plasma parameetrite ja koostiselementide üle andis TPÜ teadlastele uued võimalused unikaalsete omadustega materjalide sünteesimiseks.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, osutus omal ajal Venemaa aatomitööstuse jaoks päästerõngaks uraani tarnimine Ameerika Ühendriikidele HEU-LEU lepingu alusel 1990. aastate majandusliku kaose ajal.

Selle tulemusena säilitas ja suurendas Venemaa uraani rikastamise võimsused, suurendas tööstusharu kaadripotentsiaali, rahastas uusi tehnilisi lahendusi nii rahumeelse kui ka sõjalise aatomiteatuse valdkonnas.

Loe veel:

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Tuumaenergia ekspert: "oma" tuumajaam teeks Eestist katsejänese
Kas Eestisse tuleb tuumajaam: vaevalt küll, sest Brüssel on vastu
Tagid:
reaktor, tuumajaam, Venemaa, Tomsk, tuumaenergeetika

Peamised teemad