16:56 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
58 0 0

Energeetikaekspert kommenteeris Leedu järjekordset katset häälestada rahvusvaheline arvamus Valgevene tuumaelektrijaama (Astravetsi) projekti vastu.

TALLINN, 21. august — Sputnik. See pole esimene kord, kui Leedu võimud üritavad Astravetsi projekti elluviimist takistada, meenutas Sputnik Eestile Riikliku energiajulgeolekufondi juhtiv analüütik Igor Juškov.

Aleksandr Nossovitš
© Фото : из личного архива Александра Носовича

Vilnius üritas Valgevenelt elektrienergia ostmist isegi EL-i tasandil keelata – "kuid see ei õnnestunud."

Samuti püüdsid nad veenda oma Balti naabreid Valgevene elektrit mitte ostma, kuid nood ei läinud liimile. Nii et katseid oli palju ja ükski neist ei osutunud edukaks.

Juškov on kindel, et Vilniuses toimuv energiakonverents, kus leedukad ja poolakad arutavad rahvusvahelise koalitsiooni loomist Astravetsi vastu, ei saavuta samuti oma eesmärki.

Tema arvates võib Minsk omakorda koguda rahvusvahelisi eksperte, kes kinnitavad, et Leedu püüab vastupidiselt EL seadustele Valgevene elektrienergia müügile poliitilistel motiividel vastu seista.

Boikotid Valgevene tuumajaama ei hirmuta, usub ekspert

Kui valgevenelaste pakkumine on Euroopa elektriturul konkurentsivõimeline, leidub nende elektrienergiale sõltumata selle tootmisviisist ka ostjaid, sealhulgas ka Leedus endas.

Sputnik Eesti juba kirjutas, et Valgevene tuumaelektrijaama ehitatakse Grodno oblastisse Astravetsi linna lähedale, Vilniusest 50 kilomeetri kaugusele. Jaam koosneb kahest energiaplokist.

Esimese reaktori käivitamine on kavandatud 2019. aastasse, teine - aastaks 2020.
ФОТО Президент Литвы Гитанас Науседа FOTO Leedu president Gitanas Nauseda

Юри Ратас и президент Литвы Гитанас Науседа (справа)
© Photo : Райго Паюла
Leedu president Gitanas Nauseda peaminister Jüri Ratasega Stenbocki majas.

Leedu president Gitanas Nauseda teatas, et Leedu, nagu ka Poola, keeldub tulevikus Valgevenest elektrit ostmast ning ootab samasugust otsust ka Eestilt ja Lätilt.

Kui Läti ettevõte AST teatas oma valmisolekust Astravetsist elektrit importida, kritiseeris Vilnius seda algatust teravalt. Lätlased selgitasid seepeale, et vajadusel rajavad nad elektri ostmiseks uued, Leedut mitte läbivad kõrgepingeliinid otse Valgevenesse.

Loe lisaks:

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Eesti turistid saavad Lääne-Valgevenet ilma viisata külastada 
Minskis toimusid Eesti kultuuripäevad - video
Kas Eestisse tuleb tuumajaam: vaevalt küll, sest Brüssel on vastu
Tagid:
energiaplokk, elektrienergia, Astravets, Valgevene, tuumajaam

Peamised teemad