14:24 15. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1031
  • RUB70.8543
Emmanuel Macron ja Donald Trump  Biarritzis G7 kohtumisel

Suure Seitsme tippkohtumine kujunes irvituseks terve mõistuse üle

© AFP 2019 / LUDOVIC MARIN
Majandus
lühendatud link
G7 vs G8 (14)
9910

Prantsusmaal lõppenud Suure Seitsmiku tippkohtumise kaubamärgiks kujunesid mõttetud kõned, salvavate teravuste loopimised ja võõraste naiste musitamine.

TALLINN, 28. august — Sputnik. Euroopa Nõukogu eesistuja Donald Tusk väitis, et G7 tippkohtumisel, mis Prantsusmaal Biarritzis lõppes 26. augustil lõpule jõudis, õnnestus õige mitmes võtmetähtsusega küsimuses, sealhulgas Iraani asjus „edu saavutada”.

Raskele olukorrale vaatamata arutas G7 ja tegi edusamme mõnede maailma suurima lahendamisel, sealhulgas Amazonase vihmametsade "kustutamisel", kaubanduses, Iraani ja Hongkongi puudutavas ja üldises ebavõrdsuse teemal, kirjutas oma Twitteri kontol Tusk.

Tema sõnumi positiivsest toonist hoolimata ei ole kõige paadunumatelgi optimistidel tippkohtumise põhiliste tulemuste osas illusioone.  Kui need ühe sõnaga kokku võtta, siis on selleks – läbikukkumine.

Mitte ühtki tähtsat küsimust ei lahendatudki

Tippkohtumisel arutati kõige laiemat küsimusteringi, mille lahendamisest oleneb rahu ja õitseng meie planeedil. Kohtumise tulemusi silmitsedes tuleb tõdeda, et mitte mingisuguseid olulisi otsuseid ega kõlavaid avaldusi ei saadudki tehtud.

Nagu alati, kätkes G7 liikmete retoorika kriitikat Iraani, Põhja-Korea ja väidetavalt vastutustundetute arengumaade suhtes, kes lubavad endale liiga kiiret arengut, võtmata arvesse loodusele tekitatavat kahju.

Kõik need ütlused ja hoiatused üheskoos kõlasid aasta tagasi „seitsmiku” samalalaadsel tippkohtumisel Jaapanis. Vahest ehk välja arvatud vaid see, mida lausuti vajaduse kohta kustutada tulekahjud Amazonase metsades.

Tippkohtumise tulemustele pühendatud pressikonverents tuletas kokkuvõttes meelde „soovinimekirja” sellest, mida kogu maailmal tuleks ära teha, et Suur Seitsmik temaga rahule jääks.

Erilist üksmeelt väljendas „seitsmik” Hongkongi rahvarahutuste suhtes. Huvitav, kas ametlik Peking üldse kuidagi neile sõnadele reageerib, kui ametlik protest välja arvata?

Boris Johnson osutas probleemile lääneriikide endi seas

Suurbritannia uus valitsusjuht Boris Johnson ei vaevunud selle üle pead murdma, tunnistades, et teda huvitavad tippkohtumisel hoopis teised teemad.

Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise kuupäev jõuab üha lähemale, kuid Brexiti parameetrid on ikkagi läbi rääkimata. Enamgi veel.

Praeguseks on asjalood seoses Brexititiga ummikusse jõudnud: Suurbritannia peab käesoleva aasta 31. oktoobriks EL-ist lahkuma, kuid riigi parlament ei ole ELiga sõlmitud kokkuleppega selle praegusel kujul päri ning on otsustavalt meelestatud kokkuleppeta Brexiti vastu.

Euroopa Liit keeldub läbirääkimisi jätkamast ja lepingut uuesti läbi vaatamast.

Paraku ei nihutanud Biarrritzi kohtumine olukorda edasi tasakaalustatud lahenduse poole. Kas pole see mitte ilmselgeks tõendiks Suure Seitsme fotmaadi ebatõhususe kohta?

Pilked ja ütlematajätmised

Tippkohtumise tulemustele pühendatud ja selle osaliste poolt mitmeski formaadis korraldatud pressikonverentsidel on ilmsiks saanud, et lääne suurimate majanduste esindajad, maailma mõjukaimad poliitikud, kes nimetavad end "lääne tsivilisatsiooniks", ei olegi suutnud leida ühiseid aluseid positiivseteks lahendusteks. Mitte milleski. 

G-7 саммит
© AP Photo / Markus Schreiber
Riigipead Prantsusmaal

Veelgi kõrgemaks kariks kujunes Trumpi reaktsioon Euroopa Liidu peatselt erru mineva poolakast juhi Donald Tuski ettepanekule kaaluda mõtet kutsuda Ukraina külalisena järgmisele G7 tippkohtumisele. Seevastu teatas USA president, et kaalub küsimust mitte Ukraina, vaid Venemaa kutsumisest 2020. aasta tippkohtumisele.

Lugege lisaks:

Teema:
G7 vs G8 (14)

Samal teemal

Ekspert Venemaa-vastaste sanktsioonide tulevikust: kuulda on matusekellade helinat
Tagid:
Emmanuel Macron, Venemaa, Donald Trump, Prantsusmaa, tippkohtumine, G7

Peamised teemad