20:52 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
80 0 0

Ettevõtte TVEL pressiteenistus teatas, et Rosatomile kuuluv tütarfirma toimetas Belojarski tuumaelektrijaama esimese partii uraani ja plutooniumisegust valmistatud oksiidkütust MOX, mida nimetatakse ka "tuumajaama tulevikukütuseks".

TALLINN, 29. august — Sputnik.  See on ette nähtud Belojarski tuumajaama 4. energiaploki  kiiretel neutronitel põhineva reaktori BN-800 jaoks, vahendab RIA Novosti.

Novosibirski tuumafüüsika instituut
© Sputnik / Александр Кряжев

"Tarnitud 18 kütuseagregaadi laadimine reaktorisse on kavas käesoleva aasta neljandas kvartalis," öeldakse teadaandes.

Esimene selle sarja kütusepartii on toodetud Krasnojarski mäetööstus- ja keemiakombinaadis ning sai 2018. aastal edukalt vastu võetud.

Selle tööstuslikule tootmisele pandi alus tolles mäe- ja keemiakombinaadis enam kui 20 Venemaa tuumatööstusorganisatsiooni osavõtul.

Belojarski tuumaelektrijaama neljandat energiaplokki vajatakse terve rea "kiiretel" reaktoritel põhinevate tuumakütusetsüklite sooritamiseks ja ennekõike tööstuslikul MOX-kütusel põhineva töö demonstreerimiseks.

Asjatundjad nendivad, et MOX-kütuse seeriatootmine BN-800 tarbeks on oluline samm strateegilise ülesande lahendamiseks — suletud tuumatsükli ja kiirete neutronreaktoritega kahekomponendilise tuumaenergia loomiseks.

Nagu eksperdid märgivad, on Venemaa kiirete neutronreaktorite ehitamisel maailmas esikohal. Reaktori BN-800 esialgne kütuselaadimine toimus peamiselt tavapärase uraanioksiidist kütuse najal.

Плавучая атомная ТЭС Академик Ломоносов
© Sputnik / Павел Львов
Kütuseelemendid ujuval aatomijaamal "Akadeemik Lomonossov"

Samal ajal sisaldab osa kütuseagregaate MOX-kütust, mis on toodetud teistes Rosatomi suurte kogemustega ettevõtetes — Venemaa Tuumareaktsioonide Teadusliku Uurimise Instituudis (NIIAR) ja tootmiskoondises Majak (Mayak Production Association).

Aja jooksul peaks reaktor üle minema eelmainitud mäetööstus- ja keemiakonbinaadis toodetud MOX-kütusele.

Eelnevalt on teatatud, et 2020. aastate algul võidakse Belojarski tuumaelektrijaamas vastu võtta ka otsus BN-1200 pilootüksuse rajamiseks.

Loe lisaks:

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Iraan alustab Fordow’ tuumaobjektil isotoopide tootmiskeskuse rajamist
Tuumaenergia ekspert: "oma" tuumajaam teeks Eestist katsejänese
Tagid:
Belojarski tuumajaam, plutoonium, tuumajaam, uraanirikastustehas, Venemaa

Peamised teemad