16:12 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
89 0 0

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles pärast läbirääkimisi oma Poola kolleegi Andrzej Dudaga, et Nord Stream-2 on oht Euroopale.

TALLINN, 1. september — Sputnik. Kahepäevasele visiidile Poola saabunud Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõi ütles, et Venemaa energiaprojekt on "Euroopa riikide jaoks vastuvõetamatu", kuna see kujutab neile ohtu. 

Президент Украины Владимир Зеленский и президент Польши Анджей Дуда
© AFP 2019 / JANEK SKARZYNSKI
Poola president Andrzej Duda ja Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi
Pärast Poola presidendi Andrzej Dudaga peetud läbirääkimisi toimunud briifingul märkis Ukraina president, et Kiiev ja Varssavi räägivad Nord Stream 2 küsimuses ühel häälel. 
Zelenskõi lisas, et ta pooldab energiakoostööd kolmnurgas Ukraina, Poola ja USA.

Varssavi ja Kiiev ühel häälel

Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov kritiseeris Ukraina juhi avaldust sarkastiliselt ja märkis, et Kiiev ja Varssavi on lihtsalt mures oma taskute pärast.​

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe gaasijuhtme haru paigaldamist kogumahuga 55 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Läänemere kuni Saksamaani.

Augusti lõpuks ületasid gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitajad Läänemere vetes olulise verstaposti ja jõudsid selle paigaldamise viimase veerandini. Kokku pandi Saksamaa, Rootsi, Venemaa ja Soome vetesse ligi 2000 kilomeetrit gaasitorusid, mis moodustab 75% torujuhtme pikkusest. 

Nord Stream 2 gaasijuhtme torude paigaldamine Rootsi vetes

Nord Stream 2 kõige tulihingelisem vastane on Ameerika Ühendriigid, kes üritab oma veeldatud maagaasi Euroopa turule tuua. Washington on korduvalt rääkinud vajadusest projekt "külmutada" ja ähvardas isegi selle osalejaid sanktsioonidega.

Kõrgetasemelised Ameerika poliitikud väitsid, et gaasijuhtme kaudu suudab Venemaa väidetavalt mõjutada EL poliitikat. Projekti vastu on ka Poola, Ukraina ja Baltimaad.

Veenmine ega sanktsioonid ei ole aga andnud mingeid tulemusi - Euroopa riigid ja eriti Saksamaa ei soovi projektis osalemisest loobuda. Venemaa juhtkond on korduvalt kutsunud üles mitte pidama gaasijuhet poliitiliseks tööriistaks.

Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul käsitleb Moskva projekti eranditult majandusprojektina. Nord Stream 2 otstarbekuse aluseks on vähenev gaasitootmine Põhja-Euroopas ja kasvav nõudlus sinise kütuse järele.

Lugege lisaks:

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Ka Zelenski ehmus Nord Stream 2 projekti peale. Aga mitte kohe
Saksa majandusminister: Nord Stream 2 ei tee Saksamaad Venemaast sõltuvaks
Nord Stream 2 peatamine põhjustaks Euroopas suurejoonelise skandaali
Nord Stream 2 operaator jätab ehitustööde käigu lahtiseks
Tagid:
julgeolek, Euroopa, Nord Stream 2, Poola, Volodõmõr Zelenskõi, Ukraina

Peamised teemad