23:26 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
6711

Poola ajakirjanikud tunnistasid, et Baltimaade eraldamine BRELL-ist ja siirdumine Euroopa Liiduga ühisesse elektrivõrku peab silmas pigem poliitilisi kui majanduslikke eesmärke.

TALLINN, 7. september — Sputnik. Balti riikide loobumine Venemaalt lähtuvast elektrivarustusest ja lahkumine BRELL-i (Venemaa, Valgevene, Eesti, Läti, Leedu) energiaringist läheb neile vabariikidele maksma üsna kopsaka rahasumma, samal ajal kui majanduslik kasu kogu sellest protsessist jääb olematuks.

Poola väljaanne meenutab, et pärast Balti riikide otsust end BRELL-ist lahti ühendada, mida toetas Euroopa Komisjon, valmistub Venemaa agaralt oma elektrisüsteemide desünkroniseerimiseks Balti riikide elektrivõrguga.

Kaliningradi oblasti ranniku äärde on rajatud ujuv regasifitseerimisseade "Marssal Vassilevski", mille projekt vastab igati piirkonna gaasitarvidusele ja minimeerib Leedu kaudu kulgevate gaasitarnete lõpetamise negatiivsed tagajärjed.

Lisaks sellele seatakse töökorda energiarajatised, tänu millele saab Kaliningradist täiesti iseseisev energiapiirkond, mis ei vaja elektri importimist.

Nõndaviisi ei satu mitte Venemaa ega Valgevene, vaid Balti riigid ise keerulisse olukorda, kuna Euroopa Liidu elektrivõrku siirdumine ja tolle töö sünkroniseerimine läheb Eestile, Lätile ja Leedule maksma päris kopsaka rahasumma.

Kõige keerulisemasse olukorda satub Leedu, kes Brüsseli heakskiidu nimel loobus omal ajal piirkonna ainsast tuumaelektrijaamast: "Põhiprobleemiks on nii investeeringu enda kui ka elektrienergia maksumus. Leedul on juba tulnud tasuda lääne poolele ülemineku eest hinnavapustusega, mis leidis aset siis, kui elekter pärast Ignalina tuumaelektrijaana sulgemist järsult kallines."

Pealegi, juhul kui Baltimaad Brüsseli survele alludes selja küüru tõmbavad ja nn roheenergiale üle lähevad, kirjutab Myśl Polska, siis hüppab elektri hind sealse elanikkonna jaoks sedavõrd lakke, et sealsed asukad lülitavad elektri sootuks välja.

Ajakirjanikud lisavad, et pole sugugi juhuslik, et Baltimaade rahvastik juba praegu kiiresti kahaneb: "Baltimaade demograafilised tendentsid on dramaatilised – 30 aastaga on rahvaarv neljandiku võrra vähenenud."

Poola väljaanne kinnitab otsesõnu, et Baltimaade lahtiütlemine BRELL-ist ja siirdumine Euroopsa Liidu ühtsesse elektrivõrku ei kätke mitte majanduslikke, vaid poliitilisi eesmärke.

"Balti riikide lääne süsteemi üleviimise projekt kujutab endast puhtal kujul poliitikat, mistõttu see kestabki juba üle kümne aasta. Mingisuguseid eeliseid, mitte midagi peale ebameeldivuste ja kahjukannatuse see kaasa ei too. Kõik see meenutab Berliini müüri ehitamist, kuid sedapuhku elektrimüüri rajamist Venemaa piiridel," järeldavad väljaande ajakirjanikud.

Loe lisaks: 

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Baltimaade lahkumine BRELL-ist
Tagid:
elektrienergia, Venemaa, Valgevene, Balti riigid, poliitika, majandus, energeetika, BRELL

Peamised teemad