18:10 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
Biolisanditega kütus (11)
9910

Eesti otsustas muuta vedelkütuse seadust, mis kohustas kütusemüüjaid seda biokomponentidega täiendama. Biokütuste suhtes on laekunud arvukad kaebusi põllumajandustootjailt, kalureilt, kombaineritelt ja kodugeneraatorite omanikelt.

TALLINN, 10. september — Sputnik. Eestis ollakse valmis autokütuse müüjatele kehtivat nõuet biokomponentide iseseisvaks lisamiseks üle vaatama. Minister Taavi Aasa sõnul tuli sarnane otsus pärast autokütuse müügituru esindajatega vestlemist.

Aas kinnitab, et Eesti otsus ei lähe vastuollu Euroopa Komisjoni nõuetega biolisandite kohustuslikust kasutamisest autokütuses.

Tema arvates on nüüd valikuvõimalus nii kütusemüüjatel kui ka ostjatel, kuna taas võib kütust müüa nii koos, kui ilma biolisanditeta. Seadusemuudatuste vastuvõtmise korral otsustab kütuse tarnija ise, kas ta järgib biokomponentide lisamise nõuet või pöördub selleks vahendajate poole.

Majandusministeerium saatis oma ettepaneku läbivaatamiseks teistele ametkondadele, lõpuks aga edastatakse see justiitsministeeriumile. Aas lootis, et hiljemalt novembris jõuab seaduseelnõu ka valitsuse ette.

Rahandusminister Martin Helme on majandusministeeriumi algatust juba toetanud ja öelnud, et seda meedet tuleks kohaldada mitte ainult diislikütuse, vaid ka bensiini suhtes. Ta lisas, et lisaks mootorite kahjustamisele vähendavad biolisandid ka kütuseaktsiisi laekumist riigieelarvesse.

Biokütuste kriitika kasvab Eestis lumepallina

Juba varem on biokütuse kohustusliku kasutamise vastu sõna võtnud rahvamajanduse tervete sektorite esindajad, põllumajandustootjatest kaluriteni, rahulolematust väljendasid ka bussiettevõtete omanikud.

Nii pöördus Eesti Kalandusliit käesoleva aasta augustis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poole palvega teha erand Eestis tegutsevatele kalalaevadele.

"Mootorid lähevad rikki, filtrid ummistuvad ja kõikjale koguneb setteid," rääkis Eesti Kalandusliidu juhatuse esimees Mart Under biodiisli kasutamise tagajärgedest. Tema sõnul muutub laevamasina käivitamine talvel problemaatiliseks.

Eesti Kalurite liit juhtis ametnike tähelepanu faktile, et ka naaberriikide kalalaevades ei kasutata biodiislit.

Biodiislile oli vastu ka Eesti Veetööstusettevõtete Liit. Generaatorite omanike sõnul hakkab kütus isegi minimaalse biokomponentide sisalduse korral riknema ja generaatori toitesüsteemi ummistama.

Hetkel tehakse vedelkütuseseadusest erand ainult kaitseväe masinatele: sõjatehnikat võib endiselt tankida ilma biolisanditeta.

Loe lisaks: 

Teema:
Biolisanditega kütus (11)

Samal teemal

Biolisanditega kütus

Peamised teemad