00:34 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Majandus
lühendatud link
59 0 0

Eelmise kuu lõpus Ametiühingute Keskliidu ja Tööandjate Keskliidu esindajate saavutatud kokkulepe alampalga tõstmiseks jäi sõlmimata, sest Ametiühingute Keskliidu volikogu pidas seda ebapiisavaks.

TALLINN, 11. september — Sputnik, Aleksander Lukjanov. Ametiühingute Keskliidu juhatus arutas 10. septembril edasist tegevust miinimumpalga läbirääkimistel. Raudteetöötajate ametiühingu juht ja Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees teatasid Sputnik Eestile kohtumise tulemusi kommenteerides, et Eesti Ametiühingute Keskliit soovib miinimumpalgaks 600 eurot kuus, seega vähemalt 40% riigi keskmisest palgast.

Töötajatel ja tööandjatel erinev lähenemine

Raudteetöötajate ametiühingu esimees Oleg Tšubarov märkis, et Tööandjate Keskliit kiirustas, teatades pärast augusti lõpus toimunud kohtumist Ametiühingute Keskliidu delegatsiooniga, et ametiühingud on 578 euroga nõus. "Kohtumisel seda numbrit arutades hoiatasime me Tööandjate Keskliidu esindajaid, et selle peab heaks kiitma meie volikogu," ütles Tšubarov.

Kuna volikogu lükkas selle tagasi, läbirääkimised seiskusid ja täna arutas Ametiühingute Keskliidu juhatus nende jätkumist, kuid mitte minimaalpalga suurust.

"Selle numbriga - 600 eurot – läheme me järgmisse läbirääkimistevooru, mille tööandjad võivad ka tagasi lükata, sest läbirääkimised väiksema summa üle eelmisel kuul kulgesid väga raskelt," ütles Tšubarov.

Sel juhul on ainult üks lahendus – pöörduda riikliku lepitaja poole. See institutsioon tegelebki just töötajate ja tööandjate konfliktide lahendamisega.

Ametiühingud on otsustavateks sammudeks valmis

Praegu tegelevad kõik tööandjad järgmise aasta eelarvega ja muidugi tahavad nad miinimumpalka teada. Seepärast, mida varem see probleem lahendatakse, seda parem kõigile, märkis Tšubarov. 

Kuid ametiühingud on valmis ka läbirääkimiste venimiseks. Veelgi enam, Tööandjate Keskliit võib lõpuks teatada, et miinimumpalga tõstmist sel aastal ei toimu.

"Igal juhul tuleb enne otsustavate sammude astumist läbirääkimised lõpule viia," ütles raudteetöötajate ametiühingu juht. 

Председатель Профсоюза железнодорожников Эстонии Олег Чубаров
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Raudteetööliste Ametiühingu esimees Oleg Tšubarov
Kui aga ametiühingute häält kuulda ei võeta, võivad nad ka karmimaid meetmeid kasutada. Juba praegu palutakse ametiühingusse kuuluvatel töötajatel väljendada oma suhtumist võimalikesse pikettidesse ja streikidesse. 
Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson märkis, et loodab endiselt Tööandjate Keskliiduga peetavatelt läbirääkimistelt positiivset tulemust. Need peaksid toimuma 24. septembril, kuid kui tööandjatel on kiire, toimub kohtumine varem. 

Председатель Центрального Союза профсоюзов Эстонии Пеэп Петерсон
© Фото : ETTA
Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson
Kui kokkuleppele ei jõuta, pöördub ta tõepoolest riikliku lepitaja poole, kordas Peterson. "Siiski on sellel teemal veel teisigi mõtteid, mida on praegu vara välja öelda. Streik ja pikett on äärmuslikud abinõud," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu esimees.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Rahandusministeerium sõlmis riigitöötajate ametiühinguga kaugtöö kokkuleppe
Poliitikud ohustavad inimeste elu
Eesti ministrid kohtusid ametiühingujuhtidega – mis saab energeetikast
Energeetikute pikett jäeti ära – mida valitsus neile lubas
Tagid:
riiklik lepitaja, streik, palgaläbirääkimised, Eesti Tööandjate Keskliit, Ametiühingute Keskliit, Eesti

Peamised teemad