23:30 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
75 0 0

Eesti koalitsioonivalitsuse ette on kerkinud kohustus kärpida kavandatavaid kulusid niiviisi, et see ei mõjutaks valijatele antud valimislubaduste täitmist.

TALLINN, 13. september — Sputnik. Eesti riigieelarve eelnõus tuleb teha viiekümne miljoni euro võrra kärpeid, enne kui valitsus selle Riigikogule kinnitamiseks üle annab. Rahvale antud arvukaid lubadusi silmas pidades on valikutegemine, mille arvelt oleks etem kokku hoida, raskevõitu.

Tema sõnul on üheks kaalutavaks võimaluseks diisliaktsiisi langetamine, mis aga võib tuua riigikassale nii kasumit kui ka kahjumit. Ühtede arvestuste kohaselt võib juhul, kui diisliaktsiis langetada Läti tasandile, tekkida 40 miljoni euro suurune puudujääk, teiste rehkenduste kohaselt aga saadakse 20 miljoni võrra lisaraha.

Мартин Хельме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rahandusministetr Martin Helme

Selgituseks, millest niisugune erinevus võiks tuleneda, nentis Martin Helme: "Küsimus tuleb sellest, kas suured rekad tulevad Eesti turule tankima või mitte."

Ta on kindel, et on võimalik kätte saada viis miljonit, kui tõkestada mahhinatsioonid erimärgistatud kütusega. Sellekohane ettepanek on juba laekunud maaeluministrilt, Helme erakonnakaaslaselt Eesti Konservatiivses Rahvaerakonnas (EKRE) Mart Järvikult.

Заседание правительства Эстонии
© Фото : Stenbocki maja
Peaminister Jüri Ratas

Peaminister ning Keskerakonna esimees Jüri Ratas ei kaldu esialgu ühegi konkreetse lahenduse poole. Küll aga on ta juba lubanud kärpida kulusid 2020. aastaks kavandatud pensionide indekseerimise arvel. Ratase sõnul on valitsuse käsutuses veel paar nädalat, kuni eelarve saab Riigikogule üle antud, aga üht võib küll kindlasti öelda – et vanaduspension tõuseb vähemalt 8% ehk 40 euro võrra.

Тынис Лукас
© CC BY-SA 4.0 / Sander Hiire
Kultuuriminister Tõnis Lukas

Kultuuriminister Tõnis Lukas erakonnast Isamaa kinnitas samuti, et riigieelarve kärped toimuvad eelarveliste ametikohtade endi arvel. Vastava raske valikuga peab valitsus septembri lõpuks toime saama, misjärel riigieelarve eelnõu esitatakse Riigikogule kinnitamiseks.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Eesti kasu EL-i uue eelarve tõukefondidest väheneb tuntavalt
Järgmise nelja aasta kaitsekulu on kokku üle 2,6 miljardi euro
Euroliit soovitab Eestil olla tagasihoidlikum ja säästlikum
Tagid:
majandus, riigieelarve, Eesti

Peamised teemad