06:20 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
84 0 0

Saksamaa Bundestagi saadik Robby Schlund väidab, et EL-i kohtu otsus OPAL-i gaasijuhtme kohta, mille tõttu Gazprom küttetarneid vähendama peaks, on poliitilise iseloomuga – Venemaad üritatakse lihtsalt Euroopa gaasiturult välja tõrjuda.

TALLINN, 16 september — Sputnik. Piirates Gazpromi juurdepääsu OPAL-i torujuhtme läbilaskevõimele, üritatakse Venemaa turult osaliselt välja tõrjuda ja teda sinise kütuse tarnijana diskrediteerida, ütles Robby Schlund, erakonda "Saksamaa Alternatiiv" kuuluv Saksamaa Bundestagi saadik ning sealse Saksa-Vene grupi juht.

"Transiitmahu kunstliku vähendamise abil on kavas tõsta Venemaa gaasi hinda, et muuta Ameerika vedelgaas konkurentsivõimelisemaks.

Õigluse ja võrdsuse asemel vabal turul põhjustab EL-i kohtu otsus selgeid turumoonutusi ja kõrgemaid energiakulusid Euroopa partnerite jaoks," edastab RIA Novosti Schlundi sõnu.

OPAL-i täiendavate transiidimahtude tagasilükkamine võib külma talve korral tekitada probleeme Euroopa energiavarustuses ning sel juhul vajab Saksamaa Schlundi sõnul hädasti Venemaa gaasijuhet Nord Stream 2, kuna taastuvad energiaallikad põhjustavad energiavarustuses olulisi kõikumisi.

Saadik tuletas meelde, et viimastel aastatel on esinenud olukordi, kus pakaseliste talvede tõttu polnud Euroopas ega USA-ski piisavalt "Ameerika gaasi".

Schlund märkis, et on olemas võimalus osta ka veeldatud maagaasi Jamalist, kuid Saksamaa vajab katkematut ja lihtsat gaasivarustust.

Gaasi hind võib tõusta

Riikliku energiajulgeoleku fondi eksperdi ja Venemaa valitsuse haldusalas oleva finantsülikooli professori Stanislav Mitrahovitši sõnul võib OPAL-i kaudu tarnete piiramine viia gaasi kallinemiseni.

"Pole kindel, et Gazprom täidab kohe Ukraina gaasitranspordisüsteemi. Ja isegi kui ta selle täidab, põhjustavad uudised tarnete võimalikest häiretest – isegi ajutisest – gaasihindade tõusu," selgitas Mitrahovitš RT-le antud intervjuus.

Ведущий эксперт Фонда Национальной энергетической безопасности, эксперт Финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович
Riikliku energiajulgeoleku fondi juhtiv ekspert, Vene Föderatsiooni valitsuse finantsülikooli ekspert Stanislav Mitrahovitš

Sellepärast pooldab eksperdi sõnul osa Saksamaa poliitilisest eliidist, kes on otseselt huvitatud Venemaa gaasi tarnimisest OPAL-i kaudu, Gazpromilt piirangute eemaldamist.

Vene senaatori Sergei Kalašnikovi sõnul on OPAL-i otsus tõepoolest Gazpromi kuvandile kahjulik ja võib Venemaale kahju tuua. Eelkõige on selline seisukoht aga vastuolus Euroopa riikide endi huvidega.

Первый зампред комитета Совета Федерации по экономической политике Сергей Калашников
© Sputnik / Владимир Федоренко
Vene senaator Sergei Kalašnikov

"EL-i kohtu otsus loob ilmselge pretsedendi gaasitarbimise piiramiseks Lääne-Euroopas ja loomulikult tekitab see Euroopa tarbijatele uusi raskusi. Euroopa Liidu Kohtu poliitilised eesmärgid on räigelt vastuolus Euroopa regiooni elanike huvidega. Olukorda raskendab asjaolu, et seda tehti vahetult enne talvehooaja algust," tsiteerib teda RBK

FOTO Venemaa Föderatsiooni Nõukogu rahvusvaheliste suhete komitee liige Olga Timofejeva

"Tasub mõelda sinise kütusega varustamise alternatiivsetele viisidele. Näib, nagu sooviks lääs, et me müüksime oma gaasi päris naeruväärsete hindadega. Meie jaoks on selline samm mõttetu. Meil on lihtsam puurkaevude konserveerimine, kui toorme sentide eest müümine," ütles ta.

Ühed lubavad, teised piiravad

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, lubas Brüssel 2016. aastal suurendada pumbatava gaasi mahtu OPAL-i trassis, mida võib pidada Nord Stream-1 omamoodi jätkuks Saksamaal.

Poola teatas, et tema huve on rikutud, esitas kohtuhagi ning kohus nõustus Varssaviga süüdistades seega Euroopa Komisjoni ja volinik Sefcovici ELi riikide solidaarsuse põhimõtte osalises rikkumises ja Poola huvide tähelepanuta jätmises. Poolakate kohtuhagi toetasid ka Läti ja Leedu.

Hetkel valmistavad Gazprom ja Venemaa võimud ELi kohtu otsusele vastust.

Energeetikaministeeriumi juhataja Aleksei Novak ütles, et piirangud mõjutavad gaasiläbirääkimisi Ukraina ja Euroopa Komisjoni vahel, aga ka Euroopa enda energiajulgeolekut. Asepeaminister Dmitri Kozak tunnistas, et Moskva võib Euroopa Liidu kohtuotsuse edasi kaevata.

Lisaks võib ELi kohtu otsuse kahe kuu jooksul apellatsioonikaebuse esitada ka Euroopa Komisjon ning tema eduvõimalused on suured, kuna poolakate väited on vägagi meelevaldsed. Kaardilt on näha, et Opali täiemahuline kaustamine vähendab vajadust kallima, Poolat läbiva transiittrassi mahtude järele. 

Газопровод OPAL
Lugege lisaks:

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Ekspert Grivatš: uued "gaasivood" kaitsevad Ukraina kapriiside eest kõiki peale Moldova
Prantsuse ekspert kirjutas Nord Stream 2 eelistest
Tagid:
Euroopa Kohus, gaasitrass, Poola, Venemaa, Saksamaa, Nord Stream 2

Peamised teemad