15:31 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Majandus
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
114 0 0

Üle poole miljoni eestimaalase saab nn teise pensionisamba reformiga võimaluse oma säästud teisest pensionisambast välja võtta. Paljud eksperdid arvavad, et see tekitab uue majanduskriisi, kuid riik on juba pakkunud sellele probleemile omapoolse lahenduse.

TALLINN, 23. september — Sputnik. Uus pensionireform võimaldab vabatahtlikku liitumist teise pensionisambaga ja sellest väljumist. See tähendab, et kõik, kes on juba teise sambaga liitunud, saavad võimaluse võtta kõik oma kogutud säästud sellest välja, makstes nende pealt tulumaksu.

Majandusteadlane Leonid Tsingisser arvab, et raha vabastamine teisest pensionisambast on poliitikutele kasulik, sest rahasüst majandusse on juba iseenesest alati positiivne. Igal juhul hoogustab teise pensionisamba raha voolamine majandusse tarbimist. 

Консультант по экономическим вопросам Леонид Цингиссер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Majanduskonsultant Leonid Tsingisser
"Pole tähtis, kuidas firmad käibemaksu tasuvad: nad arvestavad ja maksavad lõppkokkuvõttes riigile ainult maksuvahe. Tähtis on, et maksuahela viimane lüli - eraisik, kaotab mistahes kaupa või teenust ostes käibemaksu tõttu raha ega saa seda kunagi tagasi. Riik aga saab lühikeses perspektiivis käibemaksu ülelaekumise," rääkis majandusteadlane.
Tsingisseri sõnul toimib teise pensionisamba raha voolamine majandusse nagu narkootikum — mõjub kohe, kuid lühiajaliselt. Majandusteadlase arvates peab teise pensionisamba raha tulema turule sujuvamalt ja pidevalt, mitte "kõik korraga". Sellise olukorra saavutamiseks kavatseb valitsus luua teise pensionisamba jaoks investeerimiskontode süsteemi. Tänu sellele saavad elanikud oma vahendeid iseseisvalt investeerida.

"Teise pensionisambasse kogutud raha saab edaspidi üle kanda pensioni investeerimiskontole," ütles peaminister Jüri Ratas ja lisas, et erinevalt tavalisest investeerimiskontost saab spetsiaalselt teise samba jaoks loodud kontole kanda ka jooksvad maksed teise pensionisambasse. 

"See on oluline lisavõimalus iseseisvalt oma vahendite investeerimiseks, mis täna puudub. Kui pensionifondi puudutavaid otsuseid teeb fondivalitseja, siis investeerimiskontot puudutavaid otsuseid saab teha inimene ise," täpsustas rahandusminister Martin Helme. 

Pensioni investeerimiskonto saab avada pangas nagu tavalise investeerimiskontogi. Olemuselt on see harilik arvelduskonto, millele laekuvad vahendid ainult teisest pensionisambast, muud raha sellele kontole kanda ei saa.

Pensioni ülekandmisel investeerimiskontole lisab riik sinna ka edaspidi 4% inimese sotsiaalmaksu arvelt. Pensioniikka jõudes saab pensioni investeerimiskonto omanik samad õigused ja võimalused kui see, kes on kogunud raha pensionifondi.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et sajandi alguses teisele sambale pensionisambale aluse pannud kohustusliku kogumispensioni idee pidid oodatava fonditurgude progresseeruva kasvuga tagama pensionäridele muretu vanaduse tänu pensionifondide poolt pensionieraldiste vahenditega ostetavate väärtpaberite ja muude varade tootlikkusele. 

Sotsioloogilise küsitluse andmetel on seda võimalust valmis kasutama 41% Eesti elanikest. Seejuures jätkab 44% küsitletutest vara kogumist teise pensionisambasse, ülejäänud 15% ei osanud vastata.

Lugege lisaks:

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Uuring: maapiirkonnas elava inimese pensionisambaks on mets ja maa
Tõniste: teise samba tootlus peab tõusma
Pensionifondid on valmis Eestisse investeerima
IMF kritiseeris Eesti pensionireformi
Tagid:
tulumaks, käibemaks, sotsiaalmaks, pensionifond, pensionireform, Eesti

Peamised teemad