12:06 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Majandus
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
80 0 0

Euroopa Liidu rangete keskkonnanõuete tõttu lõpetab tegevuse Ahtmes asuv tehas, kus toodetakse kergbetoonplokke Bauroc, ja koondab ligi 60 inimest.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Elektrienergia tootmise vähenemine Narva elektrijaamades on andnud hoobi Ida-Virumaa tööstusele: majanduse "rohelisemaks" muutmise järjekordseks ohvriks on saanud Ahtmes asuv kergbetoonplokke Bauroc tootev tehas, mis lõpetab varsti tegevuse ja koondab peaaegu kõik töötajad.

AS-i Bauroc juhatuse esimees Ivar Sikk ütles, et tootmise lõpetamine on seotud põlevkivituha tarnete katkemisega, mis on mullbetooni valmistamisel põhitooraine. Sobiv tsüklontuhk saabus tehasesse Narva elektrijaamade kateldest, mida kasutati elektrienergia tootmiseks põlevkivist.

Eesti Energia sulgeb vanad energiablokid ja kaotab töökohti
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kevade alguses võttis aga riigikontsern Eesti Energia, ainus tsüklontuha tarnija, vastu otsuse lõpetada nende katelde käitamine Euroopa Liidu rangete keskkonnanõuete tõttu.

Pool aastat katsetas tehas alternatiivseid tooraineid, kuid kvaliteedilt varasemaga võrreldavat toodangut konkurentsivõimelise hinnaga valmistada ei õnnestunudki.

Varem on teatatud Narvat ja selle ümbrust forelli ja tuuraga varustanud kalakasvanduse Joala Fish sulgemisest. Kasvandus oli sunnitud tegevuse lõpetama Narva elektrijaamadest saabuva vee temperatuuri languse tõttu.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, peab Eesti Pariisi kliimaleppe raames Euroopa Liidu ees võetud kohustuste tõttu radikaalselt vähendama kasvuhoonegaaside heidet 2030. aastaks ja viima selle peaaegu täielikult "nullini" 2050. aastaks. Lõviosa sellest heitest tuleb põlevkivienergeetikast, mis on juba sattunud Euroopa Liidu nõuete tõttu suurde kriisi.

Ametiühingute hinnangul võib kriis tõsiselt peegelduda tööturul, Ida-Virumaa sotsiaalsetes tingimustes ja kogu Eesti elektrivarustuskindluses. On väljendatud kartusi, et enamik regiooni energeetikasektori töötajatest võidakse koondada.

Eesti valitsusel on lõppkokkuvõttes õnnestunud vältida avalikku konflikti energeetikute ja kaevurite ametiühingutega, lubades neile paindlikumat asjade ajamise ning põlevkivielektrijaamade ja -kaevanduste töötajate koondamise ajakava. Seejuures käib jutt ilmselgelt ainult põlevkivisektori "matuste" edasilükkamisest, sest Eesti võimud ei kavatse majanduse "rohelisemaks" muutmise kursilt kõrvale kalduda.

Loe lisaks:

Teema:
Põlevkivienergeetika

Samal teemal

Ka Sangar loobub Eesti õmblejaist
Eesti ainus piiritusetootja vähendab tootmist poole võrra
Baltika lõpetab Eestis tootmise
Tagid:
põlevkivi, EL, majandus, koondamine, keskkond, Eesti, Ahtme

Peamised teemad