08:33 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
55 0 0

Eksperdi arvates ei tasu Washingtoni ja Brüsseli vahelises majanduslikus vastasseisus oodata kiiret pinge langust.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. Venemaa valitsuse juures asuva Rahandusülikooli sotsiaal-majanduslike uuringute instituudi direktor Aleksei Zubets kommenteeris USA ja Euroopa Liidu vahelise kaubandussõja uut faasi.

"See majandussõda ei ole tegelikult alanud eile ega Trumpi süül. Trumpi ajal see ka ei lõpe, sest maailmamajandus ei tunne end kuigi hästi ning igaüks püüab oma majandusele välja pressida mingeid eeliseid," ütles Aleksei Zubets intervjuus raadiole Sputnik.

Директор Института социально-экономических исследований Алексей  Зубец
Aleksei Zubets

Praegu puudub tema arvates ühine hea tahe ühtse kaubandusruumi säilitamiseks. "Kuni seda head tahet oli, toimis maailmaturg enam-vähem normaalselt, tõrgeteta. Aga niipea kui kõik said aru, et uppuja päästmine on uppuja enda asi ja tuleb päästa iseennast, hakkas Trump tirima ühte suunda, eurooplased teise, hiinlased kolmandasse," ütles ekspert.

Зубец: экономическая война США с Европой при Трампе не закончится

"Ja WHO (Maailma Kaubandusorganisatsioon) ei käsitle sanktsioonidega seotud poliitilisi vaidlusi. Seejuures räägib Trump lihtsalt, et kehtestab eriolukorra, sest ühe või teise kauba import ohustab USA julgeolekut. Aga julgeolekuküsimused ei kuulu WHO pädevusse. Seal öeldakse, et sanktsioonid on poliitilised, see pole meie asi," selgitas ekspert.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, tõstavad USA võimud 18. oktoobrist 2019 10% võrra tolli EL-ist imporditavatele õhusõidukitele ja 25% võrra tolli EL-ist sisseveetavale tööstus- ja põllumajandustoodangule.

Otsus oli vastu võetud pärast seda, kui WHO tunnistas organisatsiooni reeglite rikkumiseks seda, et Euroopa Liit subsideerib lennukitööstuskontserni Airbus. Arvude keeles käib jutt 7,5 miljardist dollarist.

Ameerika kaubandusesindaja Robert Lighthizeri sõnul puudutavad uued tollimäärad eeskätt importi Saksamaalt, Prantsusmaalt, Hispaaniast ja Suurbritanniast. Seega nendest riikidest, kellel Washingtoni meelest lasub peamine vastutus ebaseaduslike sanktsioonide eest.

Lugege lisaks: 

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Tagid:
majandus, Hiina, EL, Euroopa, USA

Peamised teemad