13:58 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
102 0 0

On jäänud ainult üks aasta, 2020, millal Eesti riigil on Euroopa Liidu reeglite järgi õigus toetada oma põllumajandust omaenda toetustega. Riigikogu liige Martin Repinski on veendunud, et valitsus peab kõik lubatud toetused täies mahus riigieelarvesse kirja panema.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. Riigikogu liige Martin Repinski arvab, et 2020. aastal on Eesti riik kohustatud põllumajandustootjatele välja maksma niinimetatud top-up toetused täies mahus, mitte 33% ulatuses seadusega lubatud summast nagu praegu planeeritakse.

Riiklikud põllumajandustoetused, niinimetatud top-up ehk üleminekutoetused, on summad, mis riik võib oma eelarvest välja maksta lisaks Euroopa toetustele, selgitas Repinski.

Kits farmis.
© Sputnik / Антон Денисов

"Järgmine aasta on viimane, millal on veel midagi võimalik välja maksta oma eelarvest. Pärast 2020. aastat ei tohi Eesti enam midagi maksta," lisas ta.

Repinski tuletas meelde, et Eesti põllumajandustootjad olid riigi abist ilma jäetud paljude aastate jooksul, millal riigis olid võimul reformierakondlased.

Eelmine valitsus, kuhu kuulusid keskerakondlased, sotsiaaldemokraadid ja isamaalased, taastas toetuste maksmise ja see aitas põllumajanduses korvata kahjumeid, mis tulenesid sanktsioonide kehtestamisest, piima kokkuostuhindade langusest ja Reformierakonna säästumeetmetest põllumeeste kallal.

Ka praegune valitsus on Repinski sõnul põllumeestele lubanud, et top-up toetused makstakse välja täies mahus.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et 2020. aasta riigieelarve koostamisel oli otsustatud kirjutada kulude poolele põllumajandustoetused summas 5 miljonit eurot 15 miljoni asemel, mida Eesti veel tohib oma põllumeestele maksta.

Riigikogu liige Martin Repinski rääkis Sputnik Eestile, milliseid kohalike põllumajandustootjate abistamise tingimusi peab Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriik täitma ja mis ootab Eesti põllumajandust ees pärast 2020. aastat.

Intervjuud Martin Repinskiga saab lugeda portaali venekeelselt poolelt või kuulata siit:

Мартин Репинский: 2020 год — последний, когда Эстония может помочь своим фермерам

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Ees seisab leiva, köögiviljade ja õlle hinna tõus
Soome põllumeestele pakutakse hingeabi
Vihmasadu võib põllumehe rõõmu rikkuda
Tagid:
Eesti, toetus, põllumajandus, majandus, Martin Repinski

Peamised teemad