11:45 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Majandus
lühendatud link
7710

Poola soovib kolme aasta pärast täielikult loobuda Venemaa maagaasi ostmisest. Ekspert kommenteeris sellise avalduse tõsiseltvõetavust.

TALLINN, 7. oktoober — Sputnik. Venemaa Riikliku energiajulgeoleku fondi peadirektori asetäitja Aleksei Grivatš kommenteeris Poola otsust loobuda kolme aasta pärast täielikult Vene gaasi ostmisest. Lähiajal läheb Poolal vaja väga palju gaasi, seetõttu ei tasuks riigi juhtkonna selliseid avaldusi kuigi tõsiselt võtta, selgitas Aleksei Grivatš intervjuus raadiole Sputnik.

Kuna Poola on EL-i liige, peavad poolakad kuidagi Euroopa tegevuskavaga arvestama. See aga seisneb söetarbimisest järk-järgulises loobumises ja selle asendamises puhtamate energiaressurssidega. Gaas on selle probleemi lahendamiseks kõige lihtsam viis ja Euroopa otsusest kinnipidamiseks peab ka Poola gaasitarbimist suurendama," selgitas ekspert raadiole Sputnik antud intervjuus.
EL-i kohtu otsus OPAL-i gaasijuhtme kohta
© Фото : OPAL Gastransport GmbH & Co. KG
 

Aleksei Grivatš leiab, et Poola ametnikud teevad avaldusi Venemaa gaasist täieliku loobumise kohta selleks, et saavutada Venemaaga peetavatel läbirääkimistel soodsamaid tingimusi.

"Venemaa suhtes üritavad nad kujundada oma seisukohta stiilis "me mõistagi vajame teie gaasi, aga saame ka ilma hakkama – eurooplased aitavad meid selles." Eksperdi sõnul vajab Poola vägagi Vene torugaasi, kuna vedelgaas on sellega võrreldes palju kallim.

"Kui Poola oma terminali (Swinoujscies – toim.) käivitas, sõlmiti selle täitmiseks lepingu Qatari gaasi ostmiseks ja see kokkulepe on jõus. Kuid see kütus on Venemaa torugaasist märkimisväärselt kallim, tegelikult nafta hinnas, kuid poolakad ostsid ja ostavad seda kallist toorainet," ütles Grivatš.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Poola pole sugugi ainus riik, kes tahaks vähendada oma sõltuvust Venemaast USA gaasitarnete abil. Leedu on juba proovinud sama teed ja ehitas 2015. aastal oma vedelgaasi terminali, et Venemaa ettevõtte Gazprom väidetavast monopolist vabaneda.

Leedu võimude avalduse kohaselt pidi terminali gaas tulema USAst ja Norrast. Paraku ei möödunud palju aega kui Vilnius, kuulutades valjuhäälselt oma "energiasõltumatust" Venemaast, sõlmis vaikselt, suurema kärata tarnelepingu hoopis Venemaa Novatekiga.

Venekeelset intervjuud Aleksei Grivatšiga saate kuulata siit

Эксперт объяснил, почему Польша хочет от газа российского отказаться
Lugege lisaks:

Samal teemal

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi
Eesti Gaasile ehitatakse LNG punkerlaev
Washington plaanib Euroopale "väga palju gaasi müüa"
Tsingisser: LNG terminalid on Euroopas majanduslikult ebarentaablid
Tagid:
Novatek, terminal, EL, Venemaa, vedelgaas, Poola

Peamised teemad