05:56 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
11310

Eesti bussiettevõtted, mis reisijaid Peterburi suunal veavad, on juba varakult valmistunud klientide arvu kasvuks.

TALLINN, 8. oktoober — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Eesti elanikel on alates oktoobri algusest võimalik külastada Peterburi ja Leningradi oblastit e-viisaga, mis on esialgu tasuta ja lihtsustab tunduvalt Venemaal käimist. Sellega seoses prognoositakse turistide voo suurenemist sellel suunal.

Olukorda kommenteerides ütles Baltic Shuttle'i ärijuht Igor Paštšuk Sputnik Eesti korrespondendile, et alates 4. oktoobrist lisandub Tallinna–Peterburi liinile kaks uut väljumist. Sellekohane otsus tehti pärast seda, kui suvel selgus võimalus vormistada elektroonilisi viisasid Peterburisse ja Leningradi oblastisse.

"Esialgu on veel vara rääkida, kui palju kasvab Peterburi liini täituvus, aga juba praegu on näha, et alates oktoobri lõpust on sellel liinil täidetud 50% istekohtadest," märkis Paštšuk.

Võimalik, et Peterburisse sõidavad õpilased, kellel algab koolivaheaeg — nii on alati olnud. Teise osa piletitest võisid suure tõenäosusega osta need, kes on vormistanud e-viisa. Lähema kuu aja jooksul on tendentsi täpsemalt näha.

"Aga isegi siis, kui Peterburisse suunduvate reisijate arv edaspidi kasvab, ei saa me hiljem enam Neevalinna viivate väljumiste arvu suurendada. Busside sõiduplaanid on ju koostatud seda aega arvesse võttes, mis kulub Eesti–Vene piiri ületamiseks," selgitas Paštšuk.

Uute väljumiste jaoks nendes aega ei ole. Kui aga lisada väljumine ebamugavatel öötundidel, siis vaevalt see end ära tasub.

Ootused ootusteks, aga tulevik näitab

Helistanud ettevõtte Ecolines Tallinna kontorisse, kuulis Sputnik Eesti korrespondent operaatorilt, et järeldusi — isegi esialgseid — tuleb teha hiljem.

Praegu võib vaid meenutada olukorda, mis kujunes siis, kui selgus võimalus vormistada e-viisasid Kaliningradi oblastisse.

"Seda lubati vormistada alates 1. juulist, ja sellest ajast peale olid kõik piletid meie suvistele sõitudele Kaliningradi läbi müüdud," jutustas operaator.

Sügisel on olukord seoses sõitmisega sellesse Venemaa regiooni rahunenud, kuid ometi on liini täituvus võrreldes eelmise aastaga kasvanud.Temptransi tegevjuht Katerina Kloren ei arva, et e-viisade kehtestamine toob kaasa mingi Peterburi-reiside buumi.

Ta jagas ka oma kartusi, mis on seotud elektroonilise viisaga. Vastavalt rahvusvahelisele õigusele vastutab vedaja selle eest, et reisijal on riiki sisenemiseks vajalik pass ja viisa. Elektroonilise viisa peab reisija bussi sisenedes juhile prinditud kujul ette näitama.

"Mingit kleebist passis ei ole, nii et mis tahes sellega seotud lahkarvamuste korral peab trahvi maksma vedaja," ütles Kloren.

Ka rahvusvaheliste bussiliinide operaator Lux Express on suurendanud väjumiste arvu Tallinna–Peterburi liinil — üheksalt kümnele.

Uus väljumisaeg lisandub 1. novembri hilisõhtul, kui Peterburist väljub buss Tallinna poole. Tallinnast väljub uus buss 2. novembri hommikul. See saab olema ekspress, mille sõiduaeg on umbes kuus ja pool tundi. Teel peatub buss ainult riigipiiri ületamiseks.

See on tänavu juba teine väljumiste arvu suurendamine Peterburi ja Tallinna vahel. Juunis lisas ettevõte linnade vahele üheksanda väljumise.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et alates 2019. aasta oktoobrist on 53 riigi, sealhulgas Eesti kodanikel võimalik külastada Peterburi ja Leningradi oblastit tasuta elektroonilise viisaga. Juba varem vormistati e-viisasid Kaliningradi oblastisse sõitmiseks.

Elektrooniline viisa väljastatakse Venemaa välisministeeriumi otsusega taotluse alusel, mille turist täidab ministeeriumi erisaidil vähemalt 4 päeva enne sõitu Venemaale. Viisalõivu e-viisade väljastamise eest esialgu ei võeta. Viisa kehtib 30 päeva, mille kestel tohib riigis viibida kuni 8 päeva.

Venemaa Föderatsiooni tohib e-viisaga siseneda õhu-, mere- ja autotranspordile ning jalakäijatele mõeldud piiripunktide kaudu, mis asuvad Peterburi linna ja Leningradi oblasti territooriumil. Rongisõitjad ei saa praegu veel e-viisat kasutada.

Juba esimesel päeval pärast elektroonilise viisarežiimi kehtimahakkamist Peterburis ja Leningradi oblastis esitasid välismaalased ligi kolm ja pool tuhat taotlust. Kõige rohkem oli taotlejate hulgas Eesti kodanikke.

Kava kohaselt laieneb e-viisade väljastamise praktika 2021. aastast kogu Venemaa territooriumile.

Lugege lisaks:

Samal teemal

EK kiitis heaks viis Eesti-Vene piiriülest koostööprojekti
Tallinnast saab nüüd otse Minskisse lennata
Ekspert: Peterburi võimudel õnnestus linn "turistide Mekaks" muuta
Venemaa tegi Kaliningradi külastamise Eesti kodanikele lihtsamaks
Välismaalased saavad sõita Peterburi elektroonilise viisa alusel
Tagid:
Peterburi, reisija, transport, Venemaa, eesti

Peamised teemad