09:43 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
9910

Rahapesuskandaale, näiteks neid, mis puhkesid Baltimaades, korraldatakse finantsvoogude viimiseks USA-sse, leiab ekspert.

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Maailmas käib võitlus majanduse offshore-tsoonidest väljatoomise ja finantsvoogude USA-sse üleviimise nimel, selgitas majandusteaduste doktor, Vene Föderatsiooni valitsuse finantsülikooli prorektor Aleksei Zubets.

Директор Института социально-экономических исследований Алексей  Зубец
Aleksei Zubets

"Kui me räägime rahavoogude puhastamisest ja läbipaistmatu offshore-raha elimineerimisest, siis "unustavad kõik", et enamik neist tsoonidest ja maksuvabadest piirkondadest on nüüdseks koondunud Ameerika Ühendriikidesse, kuid mingil põhjusel ei võitle nendega keegi," ütles Aleksei Zubets intervjuus Sputnik Eesti-le.

Eksperdi sõnul ei puuduta arvukad rahapesuskandaalid, Ukraina, Venemaa ja kõigi teiste oligarhide "räpane" raha imekombel kunagi USA territooriumi.

"On kahtlus, et see pole midagi muud kui võitlus finantsvoogude eemaldamiseks Balti riikide jurisdiktsioonidest ja nende ülekandmise nimel Euroopa või Ameerika pankadesse. See tähendab, et see pole midagi muud kui konkurentsivõitlus rahavoogude pärast – selle nimel, kus raha paiknema hakkab," ütles Zubets.

Sputnik Eesti juba kirjutas, kuidas 2018. aastal puhkes skandaal pärast seda, kui sai teatavaks, et Danske Banki Eesti filiaali kontode kaudu pesti tundmatu päritoluga hiiglaslikke Venemaa rahasummasid. Uurimine näitas, et jutt oli 201 miljardist eurost.

2018. aasta detsembri seisuga suletud 15 tuhandest pangakontost kahtlustatakse vähemalt 6,2 tuhandet rahapesus. 31. juulil 2018 avas Eesti riigiprokuratuur kriminaalasja piiratud arvu Danske Banki Eesti filiaali episoodide asjus pärast seda, kui Hermitage Capitali omanik William Browder esitas avalduse kuritegudest panga Eesti filiaali 26 töötaja vastu. Browderi sõnul lõid Aivar Rehe juhitud kohalikud pangandustöötajad tingimused suuremahuliseks rahapesuks ja varjasid seda.

Eestis peeti rahapesu kahtlusega kinni kümme inimest, kes töötasid Danske Pangas kliendisuhete mänedžeridena. Nende abiga sooritatud kahtlaste tehingute kogusumma oli umbes 300 miljonit eurot. Danske Banki Eesti filiaali endist juhti Aivar Rehet toona kinni ei peetud. Seega uuritakse vaid tegevust, mis puudutab kõigest 0,15% kahtlasest rahast.

Tänavu septembri lõpus, vaid nädal enne Danske Banki Eesti filiaali ametlikku sulgemist, leiti ta oma kodu lähedalt surnuna. Ametliku versiooni kohaselt sooritas Aivar Rehe enesetapu.

Lisaks Danske Bankile tekkisid rahapesukahtlused Rootsi pankade Swedbanki ja Soome Nordea suhtes ning uuriv ajakirjanduskeskus OCCRP teatas rahapesuskeemist, mille keskmes oli juba nüüdseks tegevuse lõpetanud Leedu Ukio pank.

Lugege lisaks:

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)

Samal teemal

Danske rahapesuskandaal
Swedbanki rahapesuskandaal

Peamised teemad