17:40 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
48 0 0

Eesti Pank hoiatas, et ametivõimude plaanid reformida teist pensionisammast võivad kahjustada riigi majandust ja elanikkonda.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Eesti valitsuse kavandatud pensionireform toob lõppkokkuvõtteks kaasa rahvamajanduse allakäigu. Sellise stsenaariumi võimalikkusest teatas Eesti Pank.

Tegemist on reformiga, mille kohaselt saavad eestlased keelduda teises pensionisambas osalemisest ja kogu säästetu välja võtta.

Esialgsete hinnangute kohaselt mõjutab uuendus umbes poolt miljonit riigi elanikku.

Eesti Panga presidendi Madis Mülleri sõnul on muudatused pensionisüsteemis vajalikud, kuid praegune reformikava ei tõeota midagi head. Eesti panga juht on veendunud, et kohustusliku pensionisüsteemi lammutamine suurendab pikemas perspektiivis pensionäride vaesusriski.

Samuti avaldab reform keskpanga hinnangul negatiivset mõju Eesti eksportivate ettevõtete konkurentsivõimele, kuna tarbimisvõime suurenemisest tulenev lühiajaline majanduskasv lõpeb kiiresti ja tööjõukulud tõusevad.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et algne kohustusliku kogumispensioni (teine ​samba) idee põhines aktsiaturgude kasvuväljavaadetel.

Idee autorid ei arvestanud kõigi aktsiaturu nüanssidega ning pensionifondide kasumlikkus hakkas langema.

Selle tulemusena otsustasid Eesti võimud kohustuslikust kogumissüsteemist loobuda ja muuta selles osalemine vabatahtlikuks.

Varem hoiatas reformidega seotud ohtude eest ka majandusteadlane Leonid Zingisser. Kommentaaris Sputnik Eestile avaldas ekspert kahtlust, et inimesed teisest pensionisambast saadud raha investeerima hakkavad. Tema sõnul suurendab enamus eestlasi lihtsalt oma tarbimist.

"Igasugune täiendav rahasumma turul põhjustab kaupade, sealhulgas kinnisvara hinnatõusu. Kuid seejärel tuleb "kainenemine" ja vastureaktsioon", hoiatas majandusteadlane.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Valitsus kiitis heaks uue pensionireformi
IMF kritiseeris Eesti pensionireformi
Pensionireform kaitseb inimesi vanaduspõlves vaesuse eest
Ratas: valitsus toetab vanemaealiste toimetuleku parandamist
Tagid:
majandus, ohtlik, pensionireform, Eesti Pank, Eesti

Peamised teemad