05:37 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
135 0 0

Pärast aastat kestnud proteste ja petitsioonile allkirjade kogumist korraldab EL seitset põllumajandus- ja keskkonnaorganisatsiooni koondav ühendus 22. oktoobril meeleavalduse EL "ebaõnnestunud" põllumajanduspoliitika vastu, mis väikemajandite süsteemi hävitab.

TALLINN, 22. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Lääne-Euroopa põllumajandustootjad korraldavad 22. oktoobril Strasbourgis Europarlamendi hoone ees protestimeeleavalduse, milles nõutakse ELi põllumajanduse rahaliste vahendite jagamise põhimõtete läbivaatamist.

Protestijad nõuavad, et parlamendiliikmed ei kiidaks heaks uude seitsmeaastasse eelarveperioodi mõeldud otsetoetuste põhimõtet, mis on kasulik eelkõige suurtele põllumajandusettevõtetele.

"Meie: põllumehed, mesinikud, kokad, ühiskondlikud organisatsioonid, aktivistid, tarbijad, noored ja vanad inimesed kogu Euroopa maapiirkondadest ja linnadest – kutsume teid üles taludele paremat tulevikku tagama," öeldakse üleeuroopalise liitude ja organisatsioonide ühenduse "Good food, good farming" avalikus kirjas. "Me seisame silmitsi kliima- ja keskkonnaprobleemidega ning väikeste põllumajandustootjate kogukondade massilise kadumisega kogu Euroopas."

Ilma Euroopa Liidu ühtse agraarpoliitika põhjalike reformideta ja liikumiseta jätkusuutlike Euroopa põllumajanduslike agrotööstuskomplekside ühtsema arengupoliitika suunas ei suuda me kasvatada ega tarbida toitu tervislikul ja loodussõbralikul viisil ... "

Toetused Euroopa põllumeestele "söövad" peaaegu poole ELi eelarvest ja koosnevad mitut tüüpi otsestest ja kaudsetest meetmetest. Põllumajandusettevõtete rahastamise üks tugisambaid on väljamaksete tegemine hektarite arvu pealt.

Just see põhjustab põllumeeste rahulolematust – nad usuvad põhjendatult, et lõviosa maksetest saavad endale suured põllumajandusettevõtted.

Euroopa Parlamendihoone lähedal Strasbourgis toimuva meeleavaldusega tähistatakse Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikavastase protestikuu lõppu.

Eelmisel aastal toimus alliansi 19 riigis arvukalt proteste, avalikule kirjale koguti umbes 120 tuhat allkirja, misjärel aktivistid selle EL-i riikide põllumajandusministritele üle andsid.

Väärib märkimist, et vastavalt liidu õigusaktidele on üleeuroopaline parlament kohustatud petitsiooni arutamiseks vastu võtma ja sellele kohustusliku vastuse andma alles siis, kui dokumendile on enam kui pooltes liikmesriikides kogutud vähemalt miljon allkirja.

Ida-Euroopa armastab põllumajanduslikku "gigantismi"

Allkirju ei ole ilmselgelt piisavalt, et sundida EL institutsioone reformi läbi vaatama.

Märkimisväärne on Lääne-Euroopa põllumeeste aktiivne osalemine protestides ja Ida-Euroopa farmerite üsna ükskõikne suhtumine toimuvasse.

Selgitada seda, kas petitsioonil on ka Eesti esindajate nimed ei õnnestunud. Materjali ettevalmistamise ajaks ei olnud Eesti Talumajapidamiste Keskliit (ETKL) Sputniku järelepärimisele algatuses osalemise kohta veel vastanud.

Liidu ametlik veebiportaal ei teata Euroopa agraarühenduste protestide massikampaaniast midagi.

Kits farmis.
© Sputnik / Антон Денисов

Aeg-ajalt protesteerivad ka Eesti põllumehed konkreetsete ebapopulaarsete valitsuse meetmete või liiga madalate ostuhindade ning nende arvates ebaõiglase EL-i põllumajandusfondide jaotamise vastu.

Vähemalt üks kord - Aafrika seakatku episoodi ajal, kui riigi võimud kutsusid tungivalt üles väikesi seafarme end vabatahtlikult likvideerima, nagu ka Sputnik kirjutas, rääkisid aktivistidest põllumehed ohtudest, mida tekitab Eesti põllumajandusele seakasvatuse monopoliseerimine suurfarmide poolt. Mis muidugi ei tundu paljude Euroopa põllumajandusettevõtetega võrreldes kuigi suured.

Eesti Peretalunike Liidu nõukogu juht Kaul Nurm ütles Sputnikule, et ta pole Strasbourgi protestist kuulnud ega tea, et keegi Eestist selles protestiliikumises osalenud oleks.

Samas on Nurm kindel, et kogu Lääne-Euroopa põllumajandussektor toetub väikefarmidele, samas kui Euroopa idaosale on iseloomulikud suured farmid ja tuhandepealised karjad.

Rahaliste vahendite ümberjaotamist pooltööstuslike farmide kasuks peab Nurm ebaõigeks ja selgitab, et tema arvates ei peaks Brüssel järgima Ida-Euroopa suurteettevõtete eeskuju, kes pärisid oma kalduvuse tohututele põldudele ja karjadele Nõukogude-perioodi ühismajanditest.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Riik ja põllumehed asuvad arutama kriisitoetuse jaotust
Euroopa põllumehed anuvad Venemaale tagasi ja kipuvad kriminaalseks
Keelatud viljad: mispärast on Euroopa Liit Ukraina puuviljadest keeldunud
Tagid:
poliitika, meeleavaldus, Euroopa Parlament, EL, majandus, põllumajandus

Peamised teemad