01:41 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Majandus
lühendatud link
Türgi sõda kurdide vastu (30)
4110

USA presidendi Donald Trumpi arvates on Türgi oma käitumisega ära teeninud nende sanktsioonide tühistamise, mis kehtestati Ankara sõjategevuse eest Süüria kurdide vastu.

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. USA president Donald Trump andis rahandusministrile korralduse tühistada kõik sanktsioonid, mis on Türgile kehtestatud pärast seda, kui Ankara alustas sõjalist operatsiooni Põhja-Süürias. Sellest teatas RIA Novosti viitega USA presidendi eriteadaandele.

"Viie päeva jooksul olete näinud, et relvarahust, millest me rääkisime Süüria piiril, peetakse kinni ja seda tehakse üle ootuste hästi. Täna hommikul informeeris Türgi valitsus minu administratsiooni, et ta peatab sõjategevuse ja pealetungi Süürias," teatas Ameerika liider oma eripöördumises.

Trump lisas, et kõik sanktsioonid tühistatakse, "kui ainult ei juhtu midagi sellist, mis meid ei rõõmusta".

USA rahandusministeerium eemaldas sanktsiooninimekirjadest Türgi kaitseministeeriumi ja energiaministeeriumi, nende ametkondade juhid Hulusi Akari ja Fatih Dönmezi ning valitseva Õigluse ja Arengu Partei aseesimehe Süleyman Soylu.

Ameerika kaitseb edasi Ida-Süüria naftapuurauke

Ameerika presidendi sõnul on just nimelt USA jõudnud Ankaraga kokkuleppele viiepäevase vaherahu kohta, mis aitas kurdidel rahulikult lahkuda Türgi piirilt.

Ta rõhutas, et tänu USA jõupingutustele õnnestus "säästa paljude kurdide elu". Trumpi sõnul avaldas Süüria Demokraatlike Jõudude araabia-kurdi väesalkade ülemjuhataja kindral Mazlum Abdi talle telefoni teel sügavat tänu USA tehtud töö eest.

Riigipea märkis ka, et Süüria naftapiirkondadesse jääb väike arv Ameerika sõjaväelasi.

"Me oleme taganud nafta (allikate) julgeoleku ja seetõttu jääb väike arv USA sõjaväe kontingenti piirkondadesse, kus on naftat. Me hakkame seda kaitsma ja otsustame, mida me sellega edaspidi teeme," seletas Trump.

Operatsioon "Rahu allikas" on peatatud

Tänavu 9. oktoobril teatas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan operatsiooni "Rahu allikas" alustamisest Süüria põhjaosas.

Lääneriigid, sealhulgas USA, mõistsid Ankara otsuse hukka. Seejuures teatas Washington, kes oli varem kurde toetanud, vägede väljaviimisest.

Teisipäeval, 22. oktoobril, külastas Erdoğan Sotšit, kus pidas pikki läbirääkimisi Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Nende tulemusel kirjutati alla memorandumile, kus oli kirjas abinõude kogum olukorra reguleerimiseks Süüria–Türgi piiril.

Nii jõudsid Moskva ja Ankara kokkuleppele, et tsooni, mis asub Põhja-Süürias väljaspool Türgi operatsiooni "Rahu allikas" ala, sisenevad alates kolmapäevast, 23. oktoobrist, Venemaa sõjaväepolitsei ja Süüria sõjaväelased.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan teatas, et alates kolmapäevast tuleb kõik kurdi formeeringud Süürias viia väljapoole Türgi piiri äärset 30 km laiust puhvertsooni. Ta lisas veel, et Venemaa ja Türgi hakkavad tegema jõupingutusi Süüria olukorra poliitiliseks reguleerimiseks.

Putin väljendas veendumust, et tulevikus vabaneb Süüria võõrvägede kohalolekust. Ta teatas, et Ankara on sellega nõus.

Lugege lisaks:

Teema:
Türgi sõda kurdide vastu (30)

Samal teemal

Türgi sõda kurdide vastu
Tagid:
sanktsioonid, Türgi, kurdid, Süüria, Donald Trump, USA

Peamised teemad