14:36 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
34 0 0

Rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's analüüsis sanktsioonide mõju ja andis Venemaale investeerimiskõlbuliku riigireitingu "Baa3".

TALLINN, 24. oktoober — Sputnik. Venemaa võimude suutlikkus negatiivseid välismõjusid taluda on kasvanud, kuid uute sanktsioonide kehtestamise oht Vene Föderatsiooni vastu võib majanduskasvu suurendamist komplitseerida, väidab USA hääletoru – rahvusvaheline reitinguagentuur Moody's.

Mida Wohlmann Venemaast arvab

Erinevatel põhjustel Venemaa suhtes kehtestatud USA ja Euroopa Liidu sanktsioonid on kehtinud juba üle viie aasta, kuid nad pole suutnud lääne jaoks soovitud tulemust saavutada – Moskva poliitika on endiselt Washingtoni ja Brüsseli valjuhäälselt esitatavaist seisukohtadest sõltumatu, lähtudes Venemaa enda riiklikest huvidest.

Ta nendib mõnevõrra nukralt, et augustis rakendunud Venemaa-vastased sanktsioonid olid oodatust nõrgemad, kuid need muudavad siiski Venemaa valitsuse võlakirjade emiteerimise "keerulisemaks ülesandeks".

Эван Волманн
© Фото : Moody's
Evan Wohlmann

"Me näeme, et Venemaa krediidiprofiilile on iseloomulik uute sanktsioonide oht. Üldiselt on majanduskasvu ja elatustaseme tõstmise soovi täitmine keerulisem, võttes arvesse uute piirangute kehtestamise võimaluse ja praeguste sanktsioonide mitmekesistamise riski," ütles Wohlmann iga-aastasel Moody'se konverentsil peetud kõnes.

Praegu on Moody'se hinnangul Venemaa riigireiting investeeringute tasemel Baa3 ning prognoos stabiilne.

Samuti usub agentuur, et Venemaal on mitmeid majanduslikke raskusi. Seetõttu langetas Moody's kolmapäeval Venemaa 2019. aasta SKP kasvuprognoosi 1,6%-lt 1,2%-ni ja loodab 2020. aasta majanduskasvuks mitte enam kui 1,5%.

Mida Baa3 endast kujutab

Investeerimisreiting on raha võlainstrumentidesse paigutajate, näiteks potentsiaalsete investorite jaoks mõeldud finantsnäitaja. Seda määravad sellised reitinguagentuurid nagu Moody's, Standard & Poor ja Fitch Ratings ning neil on tähtedest, numbritest ja "+" või "–" koosnevad tähistused (näiteks AAA-, B, Baa3), mis võlakirjade usaldusväärsust näitavad.

Võlakirju loetakse investeerimiskõlbulikeks, kui nende krediidireiting (Moody'se järgi) on Baa3 või kõrgem. Tavaliselt on tegemist niisuguste emitentide võlakirjadega, millel on reitinguagentuuride arvates maksekohustuste täitmiseks piisavalt vahendeid, mis tähendab, et pangad võivad neisse investeerida.

Reitingud mängivad otsustavat rolli selle määramisel, kui palju peavad ettevõtted ja muud juriidilised isikud, sealhulgas võlakohustusi emiteerivate riikide valitsused laenu saamiseks maksma, see tähendab, kui palju nad emiteeritud võlakirja eest intressi peavad tasuma.

Lääs valetab, Venemaad sanktsioonidega ei murra

Sputnik Eesti juba kirjutas sellest, kuidas USA ja Euroopa Liit hakkasid 2014. aastal, pärast Ukraina riigipööret ja Krimmi taasühinemist Venemaaga Moskva suhtes sanktsioone kehtestama ning seejärel mitmel korral neid laiendasid ja pikendasid.

Nii peatati läbirääkimised viisavabaduse kehtestamise üle, teatud Venemaa riigiteenistujatele, poliitikutele ja ettevõtjatele seati sisenemiskeeld EL-i riikidesse, nende varad külmutati ning kehtestati muid kaubandus-, finants- ja sõjalise iseloomuga piiranguid.

USA ja teiste lääneriikide sanktsioone peetakse Moskvas lühinägelikeks ja kasutuiks. Venemaa juhtkond on korduvalt kinnitanud sanktsioonide surve kaudu Venemaa välispoliitika muutmise katsete mõttetust.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul ei tasu loota, et piirangute karmistamine Venemaa majandusele kriitilist kahju võiks põhjustada.

Министр иностранных дел России Сергей Лавров
© Sputnik / Григорий Сысоев
Venemaa välisminister Sergei Lavrov

"Pole isegi mõtet rohkem rääkida faktist, et katsed Venemaa majanduslikku ja tehnoloogilist arengut pidurdada on ebaõnnestunud ega õnnestu kunagi. Meie majandus tuleb toime, reageerides paindlikult välismajandusliku olukorra kõikumistele ja rakendades omapoolseid meetmeid investeeringute atraktiivsuse suurendamiseks," sõnas Lavrov.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Moody's andis hinnangu Eurokomisjoni Gazpromi otsusele
Otseliin Vladimir Putiniga: sanktsioonides on head vähe, kuid siiski
Rahandusteadlane USA Venemaa-vastastest sanktsioonidest: kõik on tehtud üsna kavalasti
Ekspert Venemaa-vastaste sanktsioonide tulevikust: kuulda on matusekellade helinat
Tagid:
poliitika, reiting, Moody's, majandus, sanktsioonid, Venemaa

Peamised teemad