05:00 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
88 0 0

Neljapäeval, 31. oktoobril toimub Kohtla-Järve linnavolikogu istung, kus selgub, kas Ida-Virumaa uuele ettevõttele antakse roheline tuli või esitatakse linna vastu hagi.

TALLINN, 30. oktoober — Sputnik, Jelena Valme. Kohtla-Järve linna volikogu saadikutele lähetati 25. oktoobril järjekordne, arvult juba neljas ja 126 kohaliku elaniku poolt allkirjastatud kiri.

Ligi neli tuhat piirkonna elanikku on juba avaldanud oma seisukohta Ahtme põlevkivituha terrikooni materjalist põlevkiviõli tootmise tehase rajamise vastu. Sealhulgas 1003 inimest allkirjastasid oma pöördumise Riigikogusse digitaalselt.

Algatusrühm sõnastas 4 punkti, millele linna elanikud pole Corestone'i juhilt Keith-Neal Saluveerilt veel veenvaid ja üheselt mõistetavaid vastuseid saanud.

Mis on ettevõtja jaoks prioriteediks

Esialgsete hinnangute kohaselt suudab tehas 16 miljonit tonni kaaluvast vanast mäest toota 680 000 tonni põlevkiviõli ja 3 miljonit tonni kruusa. See on kaup, mille järele on turul nõudlus. Teisest küljest jääb pärast toodangu saamist järele 12,2 miljonit tonni ohtlikke jäätmeid peene lubjakivitolmu ja tuha näol.

Работы на терриконе уже идут
© Sputnik / Елена Вальме
Töö terrikooni kallal on juba alanud

Jäätmekäitluse teemat, nagu elanikud märgivad, pole neile detailselt lahti räägitud.

Nagu Saluveer Sputnik Eestile selgitas, saab kõigile küsimustele vastata alles pärast detailplaneeringu algatamist. Enne kui otsus detailplaneeringu kinnitamise kohta vastu võetakse, eraldatakse aega tootmise keskkonnamõjude uurimiseks, turundusuuringuteks, tutvustamiseks ja paljudeks muudeks tegevusteks, mis peaksid kavandatud tootmise ohutust tõestama.

Кейт-Неал Салувеэр
© Фото : из личного архива Кейт-Неал Салувеэра
Keith-Neal Saluveer

Ka Kohtla-Järve linnavolikogu esimees Riina Ivanova leiab, et ilma täiendavate uuringuteta on ennatlik teha järeldusi tootmise negatiivsest mõjust keskkonnale.

Linna elanikud on mures selle pärast, et pärast detailplaneeringu algatamist on liiga hilja täiendavaid tõendeid esitada.

Территория террикона под бдительной охраной
© Sputnik / Елена Вальме
Valve all olev terrikooni territoorium

Tõepoolest, täna on Saluveeri sõnul teada, et peaaegu 78% tehismäe kogumassist muudetakse ohtlikeks jäätmeteks ja ainult 22% ainest omandab kaubandusliku väärtuse. Võiks eeldada, et ohtlikke jäätmeid tuha kujul saab edasises tootmises kasutada. Bauroc AS-i omanikud plaanivad aga lähedal oleva põlevkiviplokkide tehase selle aasta lõpuks sulgeda.

Ametlikuks põhjuseks on sellesama tuha puudumine. Kuid aheraine sellise kasutamise küsimust isegi ei kaaluta.

Samuti kahtlustavad Kohtla-Järve elanikud, et tehnoloogiat, mida Saluveer uuenduslikult esitleb, ei ole Eesti Standardikeskuses isegi registreeritud. Igal juhul ei esitanud tulevase ettevõtte juht elanikkonnale patendi kohta mingeid andmeid. Samuti ei näidatud tulevase tehase laboratoorset prototüüpi.

Игорь Ивановский
© Sputnik / Елена Вальме
Igor Ivanovski

"See on meie tervis ja julgeolek," ütles üks protestijatest, Igor Ivanovski.

"Kui Saluveer meile teatab, kus sellised rajatised asuvad, leiame isikliku raha, läheme, vaatame neid, veendume. Ja kui kõik on nii turvaline, nagu ettevõtja väidab, siis ei saa meil midagi uute töökohtade vastu olla," selgitas Ivanovski oma seisukohta.

Рядом с планируемым заводом прокладывают лесную дорогу
© Sputnik / Елена Вальме
Plaanitava tehase kõrvale rajatakse metsateed

Linna elanikke umbusaldust süvendab ka Saluveeri varasem ettevõtlus.

"Keith-Neal Saluveeri suhtes puudub usaldus, tema nimega on seotud rohkem kui üks pankrotistunud või passiivne ettevõte," teatas algatusrühm avatud kirja lisas, mis viitab ka sellele, et mõni aeg tagasi Saluveer juba taotles teise juriidilise isiku kaudu samasuguse ettevõtte tegevusluba, kuid sai keskkonnaametilt eitava vastuse.

Vahepeal tellis Keith-Neal Saluveer rahvusvaheliselt advokaadibüroolt Pricewaterhouse Coopers Legal juriidilise ekspertiisi, mis kliendi sõnul "peaks aitama parlamendiliikmetel ja linnavolikogul seadusel põhinevat otsust langetada".

Saluveer juhib tähelepanu ka küsimuse poliitilisele komponendile. "On hämmastav – tänapäeval on võimalik, et rahva valitud saadikud tunnistavad, et on lühiajalise poliitilise (pseudo) hüvangu nimel valmis ebaseaduslikke tegusid toime panema. Ja ma tõesti loodan, et lõppkokkuvõttes saavad üksikisikute ebaseaduslikud teod nii õiguskaitseorganitelt kui ka valijatelt õiglase hinnangu," ütles Saluveer.

Подъездные пути к террикону Ахтме
© Sputnik / Елена Вальме
Ahtme terrikooni juurdepääsuteed

Seda, et tehase ehitamine on poliitiline küsimus, leiab ka üks detailplaneeringu vastaste allkirjade kogumise algatajatest Sergei Butšinski: "Selle asemel, et ühineda ja koos selle eest seista, et piirkond saaks vahendeid ökoloogilisema majanduse loomiseks – mida me minu arvates väärime – tahetakse veel üht Kohtla-Järve piirkonda reostada."

Мартин Репинский
© Фото : Riigikogu
Martin Repinski

Tänu Ida-Virumaa elanike häältele mandaadi saanud riigikogu liikme Martin Repinski sõnul on linna tööstusvööndiks määratud Järve linnaosa. Tehase ehitamine ökoloogiliselt seni veel puhtale alale pole otstarbekas.

"Muidugi on ettevõtjale tulusam paigutada tootmine kohe kavandatava tooraine-terrikooni kõrvale, kuid peame mõtlema ennekõike inimeste heaolule ja mugavale elukeskkonnale," on poliitik kindel.

Mis puudutab valitsuse plaane leida lahendused Eesti tööstuspiirkonna enda jaoks kinnitas Repinski, et võimud loovad aktiivselt programme Ida-Virumaa arenguks.

Repinskil oli keeruline täpsustada täpset arvu, mis järgmise aasta eelarveprojektis piirkonna arengule määrati, kuna rahalised vahendid olid ette nähtud erinevatesse valdkondadesse: tervishoidu, ettevõtluse toetamisse ja kohalike omavalitsuste täiendavasse rahastamisse.

Ida-Virumaale uue arenguetapi andmine koos tootmise täieliku ümberorienteerimisega pole lihtne ülesanne.

Nad kinnitavad seda oma avalikus kirjas:

"Me mõistame, et teil on keeruline valik. Sada aastat on meie piirkonnas põlevkivi kaevandatud ja töödeldud. Oleme unustanud, kuidas vaadata oma maad teistsugusest vaatenurgast. 60 uue töökoha loomine on meie jaoks ahvatlev. Kuid oleme valmis ohverdama uute töökohtade kahtlased väljavaated oma lähedaste tervise ja elu nimel. Oleme nõus koos teiega otsima piirkonna heaolu jaoks uusi majanduskasvu viise, mis ei hävita meie tervist ega elu. "

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Ei jätku inimesi ega raha: Eesti valitsus kiitis heaks radikaalse riigireformi
Poliitoloog: Eesti püüab oma majandusmured naabri kaela ajada
Aasta lõpuni tööd veel on, aga eks siis paistab: mis Eesti energeetikuid ees ootab
Tagid:
keskkond, linnavolikogu, ettevõtlus, allkirjad, Kohtla-Järve, Ahtme, Ida-Virumaa

Peamised teemad