14:09 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Majandus
lühendatud link
89 0 0

Kremlis räägiti, milline saatus ootab ees Ukraina gaasitaristut, kui sinna ei tule enam Venemaa transiitkütust.

TALLINN, 4. november — Sputnik. Kui Venemaa lõpetab maagaasi tarnimise Euroopasse Ukraina kaudu, peab Kiiev leppima riigi gaasitaristu lagunemisega. Sellise prognoosi avaldas Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov.

"Ilma Vene kütuse transiidita laguneb see taristu lihtsalt ära," tsiteerib RIA Novosti Kremli esindaja sõnu.

Peskov märkis, et lähemal ajal suudab Venemaa tarnida gaasi Euroopa tarbijatele alternatiivseid teid pidi.

Samas ei püüa Moskva tema kinnitusel Ukrainat Vene gaasi transiitriigi staatusest ilma jätta.

Seejuures, märkis Peskov, ei ole võimalik seda kütust Ukraina gaasitaristu kaudu pumbata, kui "seda ei taha meie vastas istuvad Ukraina esindajad ise".

Praegu aga näitavadki Ukraina võimud tema sõnul üles oma soovimatust vältida riigi gaasitaristu lagunemist.

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков
© Sputnik / Сергей Гунеев
Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov

"Kuidas saab üldse millestki rääkida ja püüda milleski kokku leppida, kui jätkub selline bakhanaal vahekohtuga. Putin on selge sõnaga öelnud, et, poisid, kõigepealt tuleb loobuda igasugustest nõudmistest, mis on üsna absurdsed, ja seejärel juba kokkuleppele jõuda," teatas Dmitri Peskov.

Kiievi "täitsapoisid" jagavad juba eeldatavat"kasumit"

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, esitas riiklik aktsiaselts Naftogaz Ukrajinõ 2. novembril Stockholmi vahekohtule Gazpromi vastu hagi 12 miljardi dollari sissenõudmiseks.

Kiievi järjekordset sammu, mis raskendab Vene–Ukraina leppe sõlmimist gaasi transiidiks Venemaalt Euroopa Liitu, kommenteeris tuntud teleajakirjanik ja saatejuht Vladimir Solovjov.

On teada, et kehtivad lepped Vene kütuse transiidiks Ukraina gaasitaristu kaudu lõpevad 2019. aastal. Moskvas on varem Kiievit üles kutsutud pretensioonidest loobuma ja sõlmima uus lepe "nullvariandi" järgi ja võttes arvesse Euroopa õigusnormide implementeerimist Ukraina seadusandlusse. 

Kui Ukraina ei jõua kõiki protseduure enne aastavahetust lõpule viia, on Venemaa Vladimir Putini sõnul valmis praegust lepingut veel mõneks ajaks pikendama.

Mida Ukraina võimud saavutada tahavad?

Oma vastuse sellele küsimusele on juba varem andnud  Venemaa süsteemianalüüsi- ja prognoosimiskeskuse juht Rostislav Ištšenko.

Eksperdi arvates tahavad Ukraina võimud oma tegevusega pääseda vastutusest võimaliku gaasitarnete katkemise eest. Teisisõnu, ajada süü "gaasisõja" alustamise eest Venemaa kaela.

"Ainult nii saab Kiiev lääne toetusega arvestada," resümeeris Ištšenko.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Vene gaas "mürgitab" Eesti eurokomissar Simsonit
Tagid:
eelarve, transiit, gaasijuhe, torugaas, Ukraina

Peamised teemad