10:56 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Majandus
lühendatud link
4110

Eesti Konjunktuuriinstituudi septembrikuine võrdlus Eesti ja Soome hinnatasemest osutab, et kaupade ja teenuste hinnad on Tallinnas üldjuhul oluliselt madalamad kui Helsingis ja Eesti on Põhjamaadest tuleva turisti jaoks soodsate hindadega riik.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Uuringu raames võrdles Eesti Konjunktuuriinstituut hindu Soome K-Citymarketi, K-Supermarketi ja S-Marketi (Prisma) ning Eesti Selveri, Prisma ja Maxima e-keskkonnas. Ravimi- ja teenusehindu võrreldi vastavalt kahe riigi e-müügikeskkondades. Vaatluse all olid hinnad 16.-17. septembrini 2019.

Samuti alkohoolsete jookide hinnavõrdlus osutab, et neid sai septembris oluliselt odavamalt Tallinnast. Näiteks Carlsbergi õlu (0,5 l) oli Helsingis 94%, Heineken (0,33 l, alkoholivaba) 63% ja A Le Coq premium (0,5 l) 47% kallim kui Eesti pealinnas. Kangetest alkoholidest oli viin Viru Valge (0,7 l) 63%, viin Finlandia (0,5 l) 51% ja viin Absolut (0,7 l) 24% Helsingis kallim.

Eesti langetas 1. juulil 2019. alkoholiaktsiisi ja võrreldes analoogse EKI hinnavaatlusega juunis olid mõnede alkohoolsete jookide hinnad Tallinnas ka langenud. Nii näiteks maksis õlu A Le Coq premium (0,5 l) Tallinnas juunis 1,42 € ja septembris 1,36 €, viin Finlandia (0,5 l) juunis 13,32 € ja septembris 11,92 €, viin Viru Valge (0,7 l) juunis 13,49 € ja septembris 12,99 €. Hinnalangus on olnud siiski väiksem kui aktsiisilangetus eeldaks.

Eesti soodsamad hinnad ilmnesid samuti puu- ja köögivilja hindades. Porgandite eest tuli Helsingis maksta 156%, lahtiste kartulite eest 44% ja banaanide eest 41% rohkem kui Tallinnas. Leivatoodetest oli röstsai (500 g) Helsingis 100% ja rukkipala (330 g) 34% kallim.

Majutuses oli Helsingi hotelli kahene standardtuba koos hommikusöögiga 33% kulukam kui Tallinnas, söögikohas tuli pasta Bolognese eest makstav 75% ja meeste juukselõikuse eest juuksuri juures 86% rohkem. Hambaraviteenused olid Helsingis 131%-195% kallimad, samas hambaarsti visiiditasu oli Helsingis 7% soodsam.

Ühistranspordi pileti eest tuli Helsingis maksta kaks korda (100%) rohkem kui Tallinnas (Helsingis vastavalt 4€ ja Tallinnas 2€), takso kilomeetri eest 77% enam (Tallinnas vastavalt 0,79 € ja Helsingis 1,4 € km) ja loomaaia üksikpileti eest 75% rohkem (Tallinnas vastavalt 8€ ja Helsingis 14 €). Samas olid Helsingis mähkmed Pampers 30%, vitamiinid Minisun Defence (C+D3) 21% ja tabletid Ibumax 2% soodsamad.

Venemaa ja Soome piiril
© Sputnik / Алексей Даничев

Eesti madalamale hinnatasemele võrreldes Soomega osutavad ka Eurostati andmed. Nii oli Eesti hinnatase 2018. aastal keskmiselt 42,4%-punkti Soome hinnatasemest madalam. Võrreldes Euroopa Liidu keskmisega olid hinnad Soomes vastavalt 22,5%-punkti EL-i keskmisest kõrgemad ja Eestis 19,9%-punkti EL-i keskmisest madalamad. EL-i keskmise hinnatasemega võrreldes oli EL-i kõrgeim hinnatase Taanis (+37,9%-punkti) ja madalaim Bulgaarias (-49,4%-punkti).

Arvestades Soome elanike kõrgemaid sissetulekuid (ja seega ka suuremaid tööjõu kulusid) on Soome kallimad hinnad loomulik nähtus, kuid eriti soodne on põhjamaalase kõrgema sissetulekuga teha ostusid Eestis. 

Eelpool toodu on hindade võrdlus. Kui arvesse ka võtta elanike sissetulekuid ja teha analüüsi ostuvõime alusel, siis on kõrgema sissetulekuga soomlase jaoks Soomes paljud kaubad soodsamad osta kui eestlasel Eestis.

Kaupade ja teenuste hinnad Eestis kasvavad – hoolimata mõningatest hooajalistest kõikumistest – aeglaselt ja kindlalt. Kummalisel kombel on aasta jooksul kõige enam kallinenud kartul, vahendas Sputnik Eesti

Septembris oli Eesti tarbijahinnaindeks pisut – 0,2% võrra – madalam kui augustis, kuid eelmise aasta näitajatega võrreldes tõusis see siiski 2,2 protsenti.

Nagu Sputnik Eesti varem kirjutas, kolis märkimisväärne osa Baltimaade töövõimelisest elanikkonnast kasumlikumat tööd otsides Lääne-Euroopasse, mistõttu piirkonna kolm riiki seisid silmitsi terava tööjõupuudusega.

Sellega seoses on Eesti hiljuti võõrtööjõu sissetungi kogenud. Ukraina elanikud on juba aastaid nende seas esikohta hoidnud.

Siseminister Mart Helme nimetas vabariiki tulnud ukrainlasi "trooja hobuseks" ja ütles, et on juba asunud uurima küsimust, kuidas Eesti ja Ukraina vahelist viisavabadust kaotada.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Alkoholi hinnad Euroopas

Lugege lisaks:

Samal teemal

Eestlasi süüdistatakse Soome ajaloo suurimas rahapesujuhtumis
Olukord kinnisvaraturul: korterite hinnad on laes
Finnmargi volikogu juht: rumal on kehtestada sanktsioone hea naabri vastu
Soome tõstab pensione: eestlased võivad sellistest sissetulekutest ainult unistada
Tagid:
alkohol, toit, majandus, hind, Eesti, Soome

Peamised teemad