06:27 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
97 0 0

Prantsusmaa suurpangad töötavad koos Saksamaa pangaga Deutsche Bank välja maksesüsteemi, mis oleks vaba rahandusturu ameeriklastest monopolistide maksekaartidest Visa и MasterCard.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Vähemalt 20 Euroopa Liidu juhtivat panka on loomas üleeuroopalist maksesüsteemi, mis vahetab välja ameeriklaste Visa ja MasterСardi. Sellest teavitas RIA Novosti osundusega prantsuse uudisteagentuurile AFP.

Panganduses leiduvad allikad kinnitavad, et töid tehakse saladuskatte all, ent uue süsteemi väljatöötamisse on kaasatud kõik Prantsusmaa suurimad pangad ja Saksamaa juhtiv pank Deutsche Bank.

Projekti tööpealkirjaks on PEPSI (Pan-European Payment System Initiative – Paneuroopa Maksesüsteem).

Teatatakse, et algatus sellise süsteemi loomiseks lähtub Euroopa Keskpangast. Nagu allikas kinnitab, oldi Euroopa Keskpangas mures "maksete sõltumatust" hõlmava seotud olukorraga, mida peetakse juba poliitiliseks, mitte pelgalt "puhttehniliseks" probleemiks.

Vastasseis USA maksesüsteemidega kestab juba aastaid

2017. aasta augustis esitas Euroopa Komisjon ameeriklaste Visa maksesüsteemi operaatorile kahtlustuse, pidades tolle poolt jaemüüjatelt ning restoranide ja hotellide väliskülaliste kaardimaksetelt võetavaid kõrgendatud teenustasusid ohuks hinnastabiilsusele Euroopa Liidus. Samalaadse sisuga kahtlustus sai esitatud ka 2015. aasta juulis MasterCardi osas.

Brüssel kahtlustab ameeriklaste maksesüsteeme Euroopa Liidu rahandusturul erandlikult valitseva seisundi ärakasutamises ja põhjendamatu kasumi teenimises.

Et Brüsseli-poolseid süüdistusi ja trahve vältida, olid Visa ja MasterCardi maksesüsteemid sunnitud kehtestama piirangud oma teenustasudele EL-i piires sooritatud tehingute eest.

Sularahata maksete operaatorite käive kasvab pidevalt sedamööda, kuivõrd paberraha on üsna kiiresti moest minemas. Jutt käib miljardilistest kasumitest, mida Euroopa Liidus maksete pealt teenitakse, ent mis lähevad teispoole ookeani, millega Brüsseli ametnikud ka sugugi rahul ei ole.

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, näitas Rootsi panga Riksbank aastaaruanne, et viimase kümne aastaga on sularaha kasutamine kahanenud ligi kaks korda võrreldes vastava suurima näiduga aastail 2006–2007. Paljud restoranid, kohvikud ja kauplused teavitavad oma külastajaid, et kaupade ja teenuste eest sularahas tasuda ei saa.

Lugege lisaks: 

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)

Samal teemal

Dollariajastu loojang
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu
Tagid:
kaart, Deutsche Bank, pank, majandus, EL, USA

Peamised teemad