07:07 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Majandus
lühendatud link
82 0 0

Venelastega agarasti kauplev Soome on Euroopa Liidu poolt Venemaa suhtes kehtestatud majandussanktsioonide tõttu teistest riikidest vähem kannatada saanud.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Euroopa Liidu ja USA poolt Venemaa vastu vallandatud sanktsioonisõda on põhjanaabrile — Soomele — märksa vähem kahju kaela toonud tekitanud kui teistele, olgugi et soomlastel on juba tavapäraselt Moskvaga võrdlemisi palju kaubandussidemeid.

Venemaa ja Soome piiril
© Sputnik / Алексей Даничев

Soome majandusuuringute instituudi ETLA andmetel oli alates 2001. kuni 2017. aastani suuruselt üheksandaks sanktsioonide alla langenud toodangu Venemaale eksportijaks. Peamised eksportijariigid olid siis Ukraina, Hiina, Lõuna-Korea, Saksamaa ja USA. 

Aastatel 2001 kuni 2017 eksportis Soome Venemaale sanktsioonide alla langenud toodangut ühtekokku 0,57 miljardi euro väärtuses. Eriti suured (0,2 miljardi euro väärtuses) olid need tarned aastail 2010—2011.

Aga soomlaste Venemaale eksporditava toodangu üldmahus oli sanktsioonide alla langenud toodete osakaal Soome ekspordis kuni sanktsioonide kehtestamiseni väiksem kui teiste riikide puhul. Nõnda ongi kahjum Soome majandusele pärast Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamist osutunud väiksemaks.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et Soomel õnnestus tänu oma seisukohtadele kaitsta piiriüleseid koostööprojekte Venemaaga, vältides nende sattumist Brüsseli poolt kehtestatud sanktsioonide ja piirangute alla.

Välispoliitika instituudi UPI direktor Teija Tiilikainen märkis küsitluse tulemusi kommenteerides, et Venemaa-vastased sanktsioonid jäävad jõusse sedavõrd kauaks, et paljud soomlased ei mäletagi enam algset põhjust, mille tõttu Venemaa vastu sanktsioonid sisse seati. Paljudki Soome elanikud lihtsalt ei usu, et Venemaa-vastastel sanktsioonidel üldse mingit mõju on.

Lääne sanktsioonisõda Venemaa vastu

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas USA ja Euroopa Liit asusid 2014. aastal, pärast Ukraina riigipööret ja Krimmi Venemaaga taasühinemist Venemaa vastu sanktsioone kehtestama ning on neid seejärel mitmesugustel ettekäänetel korduvalt laiendanud ja pikendanud.

Venemaa juhtkond on varem korduvalt teatanud, et katsed saavutada sanktsioonisurve läbi Venemaa välispoliitika muutmist jäävad tulutuks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Soome venelased tunnevad, et neid diskrimineeritakse nime või emakeele pärast
Tagid:
majandus, sanktsioonipoliitika, sanktsioonid, Venemaa, Soome

Peamised teemad