06:21 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Majandus
lühendatud link
73 0 0

Vene majandusteadlane, poliitanalüütik Aleksandr Nossovitš kommenteeris Valgevene avaldust soovist suurendada naftatoodete ümberlaadimise mahtu Klaipeda sadama kaudu.

TALLINN, 13. november — Sputnik. Sõnum, et Valgevene kavatseb suurendada naftatoodete ümberlaadimise mahtu Leedu sadama kaudu, on tahteavaldus, mis on katse esitada nafta rafineerimisega seotud olukorda heana, ehkki tegelikult tabas nn maksumanööver seda tööstusharu küllaltki valusalt, usub Aleksandr Nossovitš.

Ekspert selgitas, et tollimaksude järkjärgulise kaotamise ja loodusvarade kaevandamistasude suurendamise tõttu Venemaal tõuseb Valgevene naftatöötlemistehaste toornafta maksumus järk-järgult maailmaturuhindadeni.

"Need ettevõtted muutuvad aja jooksul kahjumlikeks ja kui praegune olukord püsib, võib mõne aasta pärast Valgevene naftatööstuse pankrotistumise oht reaalseks muutuda ja Klaipeda sadama kaudu ei ole lihtsalt midagi transportida," ütles ta Sputnik Leedule antud intervjuus.

Nossovitši sõnul otsivad nüüd Venemaa ja Valgevene sellest olukorrast väljapääsu, kuid seni pole lahendust leitud ja sellega seoses on avaldus naftatoodete ümberlaadimise suurendamiseks Klaipeda ja kõigi teiste sadamate kaudu katse halva mängu juures head nägu teha.

"Kui seda ei juhtu ja Valgevene naftatöötlemistehased püsima jäävad, kahtlen ma väga, et toodangu ümberlaadimine hakkab Baltimaade sadamate kaudu toimuma.

Tõenäoliselt on üheks Minski ja Moskva vahelise lepingu tingimuseks Valgevene naftatoodete transiit Loode-Venemaa sadamate kaudu," lisas Nossovitš.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kuidas töötas Nõukogude tuumakilp Valgevenes: eksklusiivne ringkäik — video
Tagid:
nafta hind, nafta, Baltimaad, transiit, Venemaa, Valgevene

Peamised teemad