03:19 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Majandus
lühendatud link
53 0 0

Baltimaade pankade kaudu toimunud rahahapesuskandaal puudutab nähtavasti siiski ka üht suurimat Eesti rahandusasutust – Rootsi SEB-panka. Pärast teadaannet selles küsimuses ajakirjandusliku uurimise läbiviimist on panga aktsia hind kõvasti kahanenud.

TALLINN, 15. november — Sputnik.  Rootsi riiklikul ringhäälingul SVT on kavas tuua ekraanile telesaade rahapesust Balti riikide pankades, millesse võib väidetavalt segatud olla ka Swedbanki järel Eestis suuruselt teine pank — rootslaste SEB. See uudis ei saanud panga aktsiate hinda mõjutamata jätta.

Pangast nenditi, et nad annavad hinnangu ajakirjandusliku uurimistöö faktidele ja võrdlevad seda infot pangasisese analüüsi tulemustenja varasemate juhtumitega.

"Nagu mis tahes teinegi pank, ei saa SEB garanteerida, et teda ei ole ära kasutatud või ei hakata ära kasutama (rahapesuks). Uusi väljakutseid ja riske tekib pidevalt. SEB-i töö rahapesu tõkestamiseks ei saa lõppeda ega lõpegi," rõhutatakse panga pressiteates.

Pärast seda, kui sai teatavaks ajakirjanike huvi SEB-i vastu seoses kahtlustustega rahapesus, langesid panga aktsiad börsil enam kui 10% võrra, teatab SVT.

Rahapesuskandaalid Eestis

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, sattus pangasektor Balti riikides ja eeskätt Eestis rahvusvahelise skandaali keskmesse, kui 2018. aasta septembris selgus, et Taani panga Danske Bank Eesti filiaali töötajad aitasid välismaiste klientide "musta raha" pesta. Juurdlustulemuste kohaselt liigutati filiaali kaudu kuni 234 miljardit dollarit kahtlase päritoluga raha.

Skandaal päädis sellega, et Danske Bank oli sunnitud tegevuse oma Baltimaade ja Venema filiaalides lõpetama. Ei möödunud mõnda kuudki ühest skandaalist, kui ka rootslaste Swedbanki ja soomlaste Nordea Eesti filiaalide suhtes tärkasid kahtlused rahapesuskeemis osalemises.

Kõigi nende skandaalide tulemusena on Eesti pangandussektor kannatanud tõsist mainekahju ning järelevalveasutused olid sunnitud oma finantskontrolli mehhanismid üle vaatama. Eesti suuruselt teisel pangal, rootslaste SEB-pangal õnnestus senimaani säilitada seaduskuuleka rahandusasutuse mainet.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Swedbanki rahapesuskandaal
Danske rahapesuskandaal
Tagid:
pangandus, rahapesu, Danske pank, Swedbank, SEB

Peamised teemad