21:22 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
44 0 0

Eesti suuruselt teise panga, Rootsi SEB filiaaliga seotud skandaal kogub tuure. Esile on toodud "kahtlaste" klientide hulk.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Rootsi ringhäälinguettevõte SVT edastas SEB pangale nimistu ligi 200 selle panga kliendist, kes olevat seotud väidetava rahapesuga tolle panga Eesti filiaali kaudu.

SEB hinnangul on telesaate Uppdrag granskning koostatud nimekiri pea täielikult kattuv nende enda sisejuurdluse käigus läbi viidud analüüsiga ja ei muuda seega panga praegust hinnangut olukorrale, vahendab Pealinn

Nimekirja kuuluvate klientidega on 95 protsendi ulatuses kliendilepingud lõpetatud. Kui SEB tuvastas nimetatud klientide puhul kahtlase tegevuse, siis teavitasid nad sellest finantsinspektsiooni.

Osa nimekirja kuuluvatest isikutest on siiski endiselt SEB kliendid, sest panga hinnangul vastavad nad kriteeriumitele ja nii ei näe nad põhjust kliendilepingu lõpetamiseks. Pank on enda sõnul kogunud nimetatud klientide kohta piisavalt infot, et selles veenduda. 

Nagu Sputnik Eesti teatas, on Rootsi pankadega seotud skandaalide jada toonud kaasa tippjuhtkonna massilisi tagasiastumisi, finantsettevõtete krediidireitingu languse, aktsiate börsiväärtuse languse ja koguni ühe Eesti filiaali juhi enesetapu.

Baltimaade, sealhulgas Eesti pangandussektor sattus rahvusvahelise skandaali keskmesse siis, kui 2018. aasta septembris oli saanud teatavaks, et Taani panga Danske Bank Eesti filiaali töötajad on aidanud välismaiste klientide "musta raha" puhtaks pesta. Juurdlustulemuste kohaselt toimetati filiaali kaudu edasi kuni 234 miljardit kahtlase päritoluga dollarit.

Skandaal päädis sellega, et Danske Bank oli sunnitud tegevuse oma Baltimaade ja Venemaa filiaalides lõpetama. Ei möödunud paari kuudki ühest skandaalist, kui kahtlused rahapesuskeemis osalemises tärkasid ka rootslaste Swedbanki ja soomlaste Nordea Eesti filiaalide suhtes.

Kõigi nende skandaalide tulemusena on Eesti pangandussektor kannatanud tõsist mainekahju ning järelevalveasutused olid sunnitud oma finantskontrolli mehhanismid üle vaatama.

Eesti suuruselt teisel pangal, rootslaste SEB-pangal oli senimaani õnnestunud säilitada seaduskuuleka rahandusasutuse mainet.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Swedbanki rahapesuskandaal
Danske rahapesuskandaal
Tagid:
rahapesu, pangandus, Danske, Swedbank, SEB

Peamised teemad