03:55 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)
12421

Balti riigid on juba Venemaa transiidist samahästi kui ilma jäänud. Sama lugu võib juhtuda ka elektritransiidiga, kui Eesti, Läti ja Leedu BRELL-i energiaringist välja astuvad, arvab asjatundja.

TALLINN, 19. november — Sputnik. Leedu president Gitanas Nausėda kutsus üles kiirendama Baltikumi ja Mandri-Euroopa elektrivõrkude sünkroniseerimisprotsessi. Tema meelest on lahkumine Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti ja Leedu elektriringist (BRELL) tohutu suureks sammuks teel energiasõltumatuse saavutamisele.

Energeetika- ja rahandusinstituudi vanemeksperdi Sergei Kondratjevi sõnul võivad Balti riigid mitu aastat BRELL-ist lahkumiseks tehniliselt valmistuda ja selle teoks teha, ent asi pole selles.

"Põhiprobleem on minu hinnangul hoopis muus – elektrihindade erinevuses, mida me näeme Euroopa turul ja SRÜ riikide turul, sealhulgas ka BRELL-i energiaühenduses," ütles Segrei Kondratjev intervjuus Sputnik Lietuvale.

Eksperdi sõnul saavad Balti riigid praegu importida küllaltki odavat elektrienergiat Venemaalt ja see võiks kujuneda konkurentsieeliseks. Enamgi veel, kõik Baltimaad, kellel on piisavalt hea side Poola, Rootsi ja Soome toitesüsteemidega, võiksid saada omamoodi energiasillaks ja nõnda selle pealt raha teenida.

Kõrgepinge elektriliin
© Sputnik / Сергей Мальгавко

"BRELL-ist väljumine jätab Balti riigid sellest võimalusest ilma ja vähe sellest – muudab Baltimaade turu sõltuvaks Euroopa turu konjunktuurist," täheldas Kondratjev.

Eksperdi hinnangul võib elektri hind sisetarbijate, eriti väikeettevõtete jaoks sääraste sammude tulemusena mitmekordistuda ja allesjäänud tööstusele osutub see väga tõsiseks väljakutseks.

"Võimalus importida elektrienergiat Venemaalt on olnud ja jääb seni veel Balti riikidele suureks eeliseks, mille nad BRELL-ist lahkudes võivad kaotada," lausus Kondratjev kokkuvõtteks.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, allkirjastasid Eesti, Läti, Leedu ja Poola juhid Brüsselis 2019. aasta juunis Euroopa Komisjoni presidendiga tegevuskava oma riikide elektrisüsteemide desünkroniseerimiseks Venemaaga. Selle dokumendi kohaselt peavad Balti riikide energiasüsteemid olema 2025. aastaks lõplikult BRELL-ist lahti ühendatud ja lülitatud Poola kaudu Mandri-Euroopa vooluvõrku.

Sergei Kondratjevi venekeelset kommentaari saate kuulata siin:

Что потеряют страны Балтии после выхода из БРЭЛЛ — мнение эксперта

Lugege lisaks: 

Teema:
Baltimaade lahkumine BRELL-ist (17)

Samal teemal

Baltimaade lahkumine BRELL-ist

Peamised teemad